При инвестирани до момента над 3 милиарда лева в проекта

...
При инвестирани до момента над 3 милиарда лева в проекта
Коментари Харесай

Теменужка Петкова: Най-лошият сценарий за „Белене” е да не се предприеме нищо

При вложени досега над 3 милиарда лв. в плана АЕЦ „ Белене ” и оборудването, което стои на площадката, не знам кой би поел отговорност нищо да не се предприеме. Това каза пред БТВ енергийният министър Теменужка Петкова.

„ Това, което Българска академия на науките прави като извод в отчета, е, че най-лошият сюжет е, в случай че нищо не се подхваща ”, сподели Петкова.

„ Българска академия на науките счита, че продажбата на оборудването би трябвало да бъде последната алтернатива, която би трябвало да бъде прегледана ”, посочи министърът. „ Предишното остаряло съоръжение за плана АЕЦ „ Белене ” беше върнато назад на съветската страна и беше продадено за жълти стотинки ”, напомни тя.

„ Българска академия на науките не преглежда вид, в който ще се наложи спомагателна инвестиция от страна на страната. Ние разполагаме с най-ценното за този план – с площадка, която е лицензирана, с съоръжение, което сме платили, и с нотификация на плана ”, акцентира Петкова.

„ 10,5 милиарда евро са алената линия, която Българска академия на науките счита, че не би трябвало бъде прекрачвана от позиция на разноските, които би трябвало да бъдат вложени в плана. Отделно от това Българска академия на науките споделя, че лихвата би трябвало да е под 4,5%, а съотношението дълг – личен капитал да е 70:30 ”, разясни министърът.

„ Българска академия на науките несъмнено споделя, че има разновидности, в които планът е финансово жизнерадостен ”, посочи тя.

Енергийният министър разясни, че Българска академия на науките разиграва няколко сюжета. Единият е с оптимален размер на разноските, с рента над 4,5% и съответствие дълг – личен капитал, друго от това, което Българска академия на науките показва. Там са разиграни 90 комбинации. „ Когато разноските са оптимално повишени, тогава планът е финансово нежизнеспособен в нито една от 90-те комбинации. Но в другите сюжети се оказва, че планът е финансови жизнерадостен ”, обясни Петкова.

Ако стартираме да построяването на АЕЦ „ Белене ” през 2019 година, тя ще бъде подготвена през 2028 – 2029 година, стана ясно още от думите на енергийния министър.

Според нея не се изключва нито един вид, а без „ Росатом ” този план няма по какъв начин да бъде осъществен. „ Все отново „ Росатом ” е конструктор на плана, те са производители на това съоръжение и без „ Росатом ” доста мъчно бихме създадем каквото и да било ”, сподели Петкова.

Тя добави, че съхранението на оборудването се реализира на площадката на АЕЦ „ Белене ” и не изисква кой знае какви вложения или специфични познания и умения. „ Но с цел да бъдем безусловно сигурни, че то ще се съхранява по метод, който ще подсигурява неговото качество, НЕК ще подпише контракт с „ Атомстройекспорт ”, който да ни подсигурява, че те ще вършат обзор и контрол във връзка с съхранението на оборудването ”, уточни енергийният министър.

Тя изрази вяра скоро тези диалози да стартират, с цел да има изясненост по тематиката в обозримо бъдеще.

Петкова не се съгласи с изказванията на някогашния енергиен министър Румен Овчаров, че оборудването за АЕЦ „ Белене ” стои под намерено небе.

„ Оборудването се съхранява, както е написано в стандартите на заводите производители, тъй че опасенията са изцяло неоснователни ”, безапелационна беше тя.

„ Съществува разновидността с потреблението на реакторите, или на единия от тях, за седми блок на АЕЦ „ Козлодуй ”, само че това би трябвало да бъде идващ вид, в случай че първият не се осъществя сполучливо ”, означи енергийният министър.

„ Мисля, че цената на електрическата сила ще остане такава, каквато регулаторът я е определил ”, съобщи тя във връзка при започване на зимния отоплителен сезон.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР