През пролетта човек трябва внимателно да следи емоционалното си състояние,

...
През пролетта човек трябва внимателно да следи емоционалното си състояние,
Коментари Харесай

Психолог: Не пренебрегвайте пролетната умора

" През пролетта човек би трябвало деликатно да следи прочувственото си положение ", поучава клиничният психолог Екатерина Корчагина. В диалог с " Lenta.ru " тя даде няколко съвета по какъв начин да се оправим с пролетната отмалялост и предизвести да не подценяваме сезонната меланхолия.

" Всеки може да преживее пролетно обостряне на психологично заболяване ", предизвести психологът. Тя изясни, че когато светлата част на деня стане по-дълга, организмът стартира да създава повече серотонин - хормонът на щастието, виновен за настроението и прочувственото положение. В същото време интензивността на слънцето може да провокира стрес и дискомфорт за хората, страдащи от леки психологични разстройства. Освен това сезонната меланхолия може да бъде породена от смяната в биоритмите. " Например напролет доста хора стартират да се разсънват по-рано, което води до смяна в моделите на сън и бодърстване ", споделя Корчагина.

" Една от най-известните прояви на пролетната отмалялост е по този начин наречената " априлска рецесия ". Този термин се употребява в здравната общественост за изложение на явлението утежняване на психологичното положение напролет. През този интервал хората изпитват мощна тревога, нервност, отмалялост, понижена централизация и даже могат да развият меланхолия ", предизвестява клиничният психолог.

Според нея свеждането до най-малко на въздействието на сезоните върху психологичното здраве не изисква доста старания. На първо място, значимо е да се съблюдава дневната рутина: ставане и лягане едновременно. Също по този начин би трябвало да не преяждате и да пиете задоволително течности.

" Разговорите със фамилията и приятелите са превъзходен метод за понижаване на равнищата на стрес ", припомня психологът. " Ако забележите признаци на пролетна отмалялост при себе си или при непосредствен човек, би трябвало да се консултирате със експерт. Той ще ви помогне да установите аргументите за казуса и ще ви предпише дейно лекуване, в случай че се постанова ", поучава Корчагина.

Според клиничния психолог доста хора не се отнасят съществено към психологичното си здраве и не считат депресивните прочувствени положения за проблем, като се пробват да омаловажат признаците на подтиснатост. Тя прикани да не позволяваме тази неточност, защото проблемите с настроението и апатията оказват доста въздействие върху качеството на живот, а в резултат на напрежението могат да зародят и други болести.

" Важно е да се грижим за душeвността си, да следим страстите и тялото си, да бъдем бдителни и деликатни към себе си и околните си ", поучава психологът.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР