През последния месец и половина значително се е увеличил делът

...
През последния месец и половина значително се е увеличил делът
Коментари Харесай

За 45 дни броят на българите, които смятат COVID-19 за не особено опасен, е нараснал двойно

През последния месец и половина доста се е нараснал делът на хората, които считат, че COVID-19 не е изключително рисково заболяване и че наложените от държавното управление ограничавания са прекомерни.

Това демонстрира национално внушителен телефонен сондаж на " Галъп интернешънъл ", извършен измежду 881 респонденти в интервала 1-3 май т. година, пише offnews.bg.

В средата на март едвам 12 % от българите са подкрепяли мнението, че коронавирусът не е сериозна заплаха. 45 дни по-късно делът им към този момент е двойно по-голям - 23 %. По същия метод за интервала се усилва и делът на хората, които считат, че държавното управление е преиграло с рестриктивните мерки за хората в интервала на изключителното състояние.

Докато в средата на март единствено 17 на 100 от хората у нас са считали, че ограниченията са прекомерни, то в този момент тази позиция се поддържа от 32 на 100 от хората у нас.



Обществото остава в паника от заболяването, само че тревогата продължава очевидно да понижава. Опасен, само че в последна сметка просто мощен грип, споделят 56%. От началото на третата десетдневка на март насам този дял гладко спада, само че и през днешния ден остава максимален на фона на останалите варианти. Опцията „ не е сериозна заплаха “ продължава да става все по-предпочитана, за сметка на опцията „ смъртоносна заплаха “ и в този момент, за пръв път в тези сондажи, безразличната прекаленост е с по-висок дял от паническата прекаленост: 23% считат, че коронавирусът не е сериозна заплаха, а 20%, в противен случай, имат вяра, че това е смъртоносна заплаха за човечеството. Има и напълно дребни дялове на хора, които не могат да отговорят, демонстрира анализът на данните на социологическата организация.

От Галъп интернешънъл показват, че множеството българи не престават да намират ограниченията на държавното управление против ковид за задоволителни, само че непрекъснато си проправя път и чувството, че са прекомерни. Две трети преди месец и половина споделяха, че ограниченията са задоволителни. Постепенно, този дял спадна до 55% в този момент. За същия интервал визията, че ограниченията са прекомерни, последователно се утвърди от 17% до 32%. Има и напълно дребни дялове на неотговарящи. Явно продължава наклонността на припряност на обществото, маркирана и в предходния сондаж.

Любопитното е, че за последните 10 дни леко пораства и делът на тези, които считат ограниченията за незадоволителни – от 8 на 12%. Възможно е това да е страх пред облекчение на ограниченията или неодобрение от незадоволителното им съблюдаване от страна на мнозина, показват социолозите.

Като цяло обаче паникьосаните българи към този момент са дребна група. Доказателство за това е и фактът, че болшинство от 53% е на мнение, че е пристигнало времето да отпадат рестриктивните мерки за пътешестване от едно обитаемо място в друго; 44% споделят, че още е рано. Останалите се двоумят. Очевидно, обявата за идно отпадане на рестриктивните мерки идва тъкмо в точния момент.

Одобрението за властта остава високо. Продължава обаче и маркираната и в предходния сондаж плавна нормализация на данните във връзка с държавното управление – след първичния отскок. Премиерът Борисов остава с утвърждение измежду над половината от българите – 55% – в актуалната обстановка с коронавуриса. Така, ситуационното утвърждение към Борисов, е осезаемо по-високо от доверието към него в нормална обстановка.

PETEL.BG се дистанцира през цялото време от съобщаването като изключителна вест на броя на умряли остарели хора в Италия, Испания и други страни с огромен % възрастно население.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.

Примери за подправени вести за ковид:

Лъжа 1: "Италиански духовник умря, откакто отстъпи респиратора си на по-млад пациент " - Манипулация в търсене на сензация . Оказа се, че 72-годишният пасторът дълги години е страдал от тежко заболяване и просто отказал машинката, тъй като я мразел. (истината виж тук https://petel.bg/BBS--Falshiva-novina-e--che-pastor-v-Italiya-e-pochinal--sled-kato-dal-respiratora-si-na-po-mlad-chovek__359373)

Лъжа 2 "Масови гробове за жертви на COVID-19 на остров Харт в Ню Йорк ". Манипулация . Всъщност, остров Харт от век и половина е обичайното място за безконечен покой на нюйоркчаните, чиито близки не са открити или не са се погрижели за своите мъртъвци. (истината виж тук https://petel.bg/Ne--V-Nyu-York-ne-pogrebvat-v-masovi-grobove-pochinalite-ot-koronavirus--Poredna-manipulatsiya-e-__359712)

Лъжа 3 " 5000 медицински сестри умряли в Италия " . Абсолютно подправена вест, както и фотосите с ковчезите в Италия, които се оказаха от нещастието с потъналия през 2015 година транспортен съд със 700 бежанци от Либия в Лампедуза. (истината виж тук https://petel.bg/Ne--5000-meditsinski-sestri-ne-sa-pochinali-v-Italiya-ot-koronavirus--BNR-se-izvinyava-za-nevyarnata-informatsiya__358574)

Лъжа 4 "Швеция се насочва към злополука ". Швеция не се насочва към злополука. (Истината виж тук https://petel.bg/SHvetsiya-prodalzhava-s-liberalniya-podhod-kam-koronavirusa--Kakvo-shhe-stane--ako-se-spravi-po-dobre-ot-ostanalite--__360254)

Лъжа 5 "Източна Европа се оправя по-добре от Западна с ковид ". Политическа операция на локалните държавни управления, с цел да натрупат рейтинг. Просто източноевропейските страни са с по-слаби здравни системи и по-слаба организация и вършат по-малко проби (Истината виж тук https://petel.bg/Zapadnite-medii-zapochnaha-da-razkrivat-istinata--Iztochna-Evropa---nyama-testove--ima-tsenzura-i-izkusheniya-za-diktatura__358072)

Не се подавайте на операции и на евентуални опити на измамници и политици да употребяват изключителната финансова рецесия за користни персонални цели.

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html и тук
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
`` Последни вести `` рекламаФорумФорум--> --> `` реклама
`` реклама За Петел|Рекламни тарифи|Условия за ползване|Правила|КонтактиВсички права непокътнати © 2011 - 2020 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа `` затвори X×За да продължите, би трябвало да се регистрирате в уеб страницата Ако ст
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР