Преди 160 години парижката морга излага истински трупове
През 60-те години на XIX в. парижката морга излага труповете си като атракция за туристите, които я посещават. Там даже е имало изложбена зала, където умрелите поданици са били показвани, с цел да могат да бъдат разпознати неназованите и непотърсените от тях. С настъпването на индустриалната гражданска война доста хора пътуват до града, с цел да търсят нови и от време на време рискови препитания. Така починалите при работни произшествия постоянно са надалеч от вкъщи и надлежно са били присъединявани към студените тела в залата.
Не след дълго изгубените и откритите тела се трансформират в известен експонат за малко по-нездравословните любопитковци, като в английските туристически справочници даже са включени като Le Musée de la Mort. Разположена зад катедралата „ Нотр Дам “, парижката морга представяла труповете и според от това кой е изложен, тя могла да притегли от десетки до стотици хиляди гости.
Дрехите на мъртвите са окачени над тях.
Снимка: G.Garitan – Собствена работа, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia
Може да ви се стори грубовато, само че както показва Тарин Кейн за уеб страницата Wellcome Collection, даже сега, в актуалната ера, си имаме един тип парижка морга, която даже е на световно равнище: спорната галерия „ Светове на тялото “, която демонстрира напълно същински трупове (съхранени посредством пластинацията, способ за мумифициране на тъкани и органи). Тя е посетена над 40 милиона пъти, а експонатите ѝ даже са включени във филм за Джеймс Бонд.
Тогава труповете са били пресни и облечени единствено с ленти от плат, с цел да се прикрият някои места, само че облеклата им са били окачени над тях, давайки визия за живота на умрелия. Както споделя френският драматург Леон Гозлан: „ Отиваш там, с цел да видиш умрелите, както другаде отиваш да видиш последната мода. “
По това време музеят „ Гревен “ също се възползва от привлекателността на мрачната тематика като основава „ жив вестник “: восъчни възстановки на скорошни убийства.
Въпреки мрачното си наличие, изложбената зала придобива репутацията на безвъзмезден спектакъл. Снимка: Jean-Pierre Dalbéra via Flickr, CC BY 2.0
Един изключително известен експонат включва „ жена, разрязана на две елементи “, която била извадена на половинки от река Сена през 1876 година В последна сметка частите се разлагат прекалено много, с цел да останат на показ, и след две седмици тя е сменена с восъчен бюст.
Според JSTOR очарованието на моргата може да е било обвързвано не толкоз с нездраво любознание, колкото с възприятието за общественост, като посетителите са били по-скоро съпричастни към мъртвите, в сравнение с да се любуват на ужаса. Ванеса Шварц от Университета на Южна Калифорния написа, че изложбената зала на моргата и „ живите вестници “ с восъчни фигури може би са били отговорът на Париж от XIX в. на документалните филми за същински закононарушения.




