Премиерът Кирил Петков коментира критиките на президента Радев срещу него,

...
Премиерът Кирил Петков коментира критиките на президента Радев срещу него,
Коментари Харесай

Петков отвърна на Радев: Взехме правилните решения за Булгаргаз и РСМ

Премиерът Кирил Петков разяснява рецензиите на президента Радев против него, като изясни, че във връзка с " Булгаргаз " и Северна Македония са взети верните стъпки.

" За " Булгаргаз " за мен беше неуместно цената на газа да скача с 30% по едно и също време с това да се отхвърляме за мощности, които могат да са на по-ниска цена, и да се оправдаваме през гръцка връзка, която нашите сътрудници от Азербайджан споделиха, че не е проблем да заобиколи през Месемврия ", сподели министър председателят. " Недопустимо е да изпускаме такива благоприятни условия от нарочна неточност или други ползи ", счита той.

" Ако всеки българин би трябвало да заплати по-висока цена в средата на отоплителния сезон и всички се чудим по какъв начин изпускаме такива възможности-или от нарочна неточност или от други ползи, за мен е неприемливо. Трябва да се знае, че всеки, който се пробва да взема неверни решения за българите, няма да се поколебаем да действаме по този начин и към други сдружения. Не е обикновено да се оправдаваме с някой различен непрестанно. Факт е, че " Булгаргаз " е можел да дава доста по-евтин газ ", добави Петков. " Виждате, че първото, което направи новият ръб, е да понижи цената с 18% като предложение към КЕВР ", изясни министър председателят.

Политиката на българския кабинет по отношение на Република Северна Македония и присъединението й към Европейски Съюз също откри своя коментар: " Истината е, че ние сме изгубили 30 години в връзките с Република Северна Македония. Не единствено, че визитата ми не е преждевременно, то беше извънредно доста закъсняло ". Това съобщи министър председателят в отговор на журналистически въпрос за казаното по-рано през днешния ден от президента Румен Радев, че визитата му в Скопие е било преждевременно.

" Не като Кирил Петков като министър-председател, то беше закъсняло като българската страна да има дейна позиция, градивен звук на деяние, да има ясни цели и да има прецизен метод ", сподели Петков. " Съжалявам, че толкоз години сме изпуснали и аз нямаше да понеса нито ден да забавя това посещаване ", добави той и напомни, че визитата му беше един ден след назначението на новия министър-председател на РСМ.

" Вярвам, че в случай че не желаеме Балканите да останат най-бедното, най-корумпираното, най-некоординираното място в Европейски Съюз, методът би трябвало да бъде заменен. И това би трябвало да бъде на база добросъседство, икономическо развиване, работа дружно ", сподели Кирил Петков.



Премиерът взе участие на събитието The World Ahead 2022, проведено от изданието " The Economist " в София.

Премиерът за стопанската система и инфлацията

" България по общи стопански знаци наподобява добре. Икономиката ни е в относително положително макросъстояние ", съобщи министър-председателят в изявлението си на събитието The World Ahead 2022.

 Снимка: БТА

" Растежът през идната година ще бъде към пет %, инфлацията е висока, само че това е по този начин поради високата европейска инфлация плюс обстоятелството, че за първи път избрахме да нямаме хора под линията на беднотия, което подвига инфлацията ", уточни Петков. Той сподели, че комерсиалното салдо на страната ни за жалост е още отрицателно, което значи, че макар ниските равнища на възнаграждение, ние още не сме конкурентоспособни. Продуктивността ни не работи добре към момента, означи министър председателят. По думите му би трябвало да заложим на повече капитал и повече вложения, които ще подсигуряват стопански напредък.

Премиерът акцентира, че за първи път държавното управление залага обществените вложения да са 5,8 % от Брутният вътрешен продукт. Това е един голям бюджет - над 8 милиарда лева обществени средства, които ще бъдат употребявани за вложения, сподели Кирил Петков. Той заяви, че дефицитът ни ще бъде 4,1 % от Брутният вътрешен продукт, а вложенията 5,8 %, което значи, че дефицитът напълно финансира тези вложения.

Същественият въпрос, съгласно българския министър председател, е по какъв начин желаеме да похарчим тези 8 милиарда лева По думите му би трябвало да се промени методът, по който тези пари се харчат. " Защото те могат да купят доста неща и да се влагат по интелигентен метод, в случай че не се откраднат, както се е случвало до момента ", сподели министър председателят.

Два съществени правилото за енергетиката

Имаме голям проблем в енергийния бранш, 30 % от силата в България е от АЕЦ " Козлодуй ", съвсем 100 % от доставките на газ у нас идват от Русия, това ни прави напълно подвластни. Затова би трябвало да ни водят две съществени тактики - оптимално конкурентоспособна сила и оптимално самостоятелна сила в границите на зелената договорка, сподели още министър председателят в изявлението си на събитието The World Ahead 2022.

Петков сподели, че би трябвало бързо да реализираме енергийна самостоятелност. Ако не създадем нещо, ние в действителност имаме 100 % взаимозависимост, нашите мощности стават неконкурентни и несъответстващи на европейската политика, което би трябвало бързо да се промени, акцентира министър-председателят.

Според него би трябвало да се търсят благоприятни условия по тактиката слънце-батерия. Хубавото, по думите на Петков, е, че технологиите за акумулатори се усъвършенстват, разноските спадат, тъй че цялата нова енергийна тактика на България би трябвало да бъде в унисон с тези две хрумвания - оптимално евтина сила и оптимално самостоятелна сила.

Премиерът изрази вяра, след 13 години очакване, гръцката газова връзка да бъде реалност. Премиерът заяви, че всяка седмица беседва с гръцкия си сътрудник Кириакос Мицотакис. " Станали сме като проджект мениджъри, аз му адресирам ъпдейт доклад до каква степен са стигнали гръцките строители. Извиних му се, че това не е на равнище министър-председател, само че тази връзка ни е извънредно значима ", уточни българският министър председател. Той сподели, че с Мицотакис си разменят есемеси за напредъка по трасето.

Кирил Петков подчертава върху това, че енергийната тактика на България би трябвало да се промени, с цел да имаме опция да развиваме стопанската система си. Чуждите вложения са ужасно понижени. Според Петков страната има достъп до най-големия пазар на света, има логистика, с която да стига тези пазари елементарно, има морска граница. България би трябвало да бъде портала на Европа от изток, само че не е, уточни министър председателят. Според него едно от нещата, които би трябвало да се трансформират, е методът на мислене на самите хора, на самите нас. Важно е да има работещи институции, само че ние би трябвало да бъдем виновни за това, което вършим. В България сме минимум самокритични, сподели министър председателят и прикани българите да запретнем ръкави.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР