Прекъсванията във веригата на доставки се удължават до голяма степен

...
Прекъсванията във веригата на доставки се удължават до голяма степен
Коментари Харесай

"Мудис": Политика на Китай за нулев Covid може да нанесе нов удар върху глобалните вериги на доставки



Прекъсванията във веригата на доставки се удължават значително заради строгата политика на Китай за " нулеви Covid случи ", заяви организация " Мудис " (Moody`s Analytics).

Недостигът на доставки продължава към този момент към година, само че се чака " значително да отслабне в първите месеци на тази година “, уточни Катрина Ел, старши икономист за Азиатско-тихоокеанския район в Moody`s Analytics.

" Така че ще стартираме да виждаме значителен низходящ напън върху неща като индустриалните и цените на суровините. Но като се има поради политиката на Китай за нулеви коронавирусни случаи и по какъв начин управляващите в страната са склонни да затварят значими пристанища и заводи при пораждане на дребни по брой Covid огнища, това може да усили спиранията на доставките ", сподели тя за CNBC, добавяйки, че това ускорява настоящия напън върху веригите на доставки.

Пекин наложи строга политика за нулев Covid от началото на пандемията при започване на 2020 година Тази политика включва строги карантини и ограничавания за пътешестване — без значение дали в границите на града или с други страни — с цел да бъдат следени нововъзникващите коронавирусни огнища.

Локдауните, ориентирани към ограничение на Covid-19, засегнаха индустриалните и транспортните интервенции в международен мащаб, изостряйки рецесията във веригите на доставки. Имаше възобновени опасения, че разновидността Омикрон, който е с висока степен на заразяемост, може да нанесе още един удар на корабната промишленост.

Политиката на Китай за нулев Covid " в действителност усилва рисковете в низходяща посока във връзка с значителното възстановяване на веригите на доставки “, означи Ел, като сподели, че това ще има " значими последствия за инфлацията, а също и за определянето на политиката на централната банка през идващите няколко месеца ".

Това е изключително правилно като се има поради тежестта и смисъла на Пекин на международната икономическа сцена.

 Нарушени вериги на доставки поради Covid-19

Китай, втората по величина стопанска система в света, затвори през предходната година основен терминал в своето пристанище Нингбо-Жоушан - третото най-натоварено пристанище в света. Това се случи, откакто беше открито, че един единствен служащ е инфектиран с Covid, и беше вторият път, когато страната спря интервенциите в едно от основните си пристанища.

Междувременно китайският град Тиендзин означи в понеделник скок на новите Covid случаи до 80 от 33 ден преди този момент. Но доколкото към този момент са наложени рестриктивните мерки за пътешестване - изключително за Пекин, 14-милионният град за момента съумява да избегне цялостен локдаун. Въпреки това има доста затваряния на пътища и ограничавания на публичния превоз, като 64 от 87 автобусни услуги в града са прекратени, а някои елементи от системата на метрото също са краткотрайно затворени. Последният кръг от всеобщи проби в града се организира в неделя, като здравната комисия на града съобщи, че до момента са открити общо 294 случая при последното огнище.

Трябва да се има поради, че Тиендзин е дом на едно от огромните китайски пристанища, тъй че всяко прекъсване или локдаун евентуално ще докара до по-съществено икономическо влияние както във вътрешен, по този начин и в интернационален проект, най-много във връзка с веригите на доставки.

През предходната седмица банката Goldman Sachs понижи прогнозата си за стопански напредък на Китай за 2022 година до 4,3%, което е спад от 4,8% предходна оценка. Анализът на американската капиталова банка се основава на упованията, че Китай може да усили рестриктивните мерки върху бизнес активността, с цел да ограничи разпространяването на коронавирусния вид Омикрон.

" Политиката за нулев Covid значи, че икономическото възобновяване е малко по-неравномерно, изключително от страна на потреблението “, означи Ел от Moody`s.. Тя добави, че това включва ходове на паричната политика, като настоящите инжекции на ликвидност и евентуални понижения на китайските лихви. 
" Има редица лостове, които към този момент са били употребявани, които ще продължат да се употребяват през идващите месеци за изглаждане на вътрешното търсене “, означи тя. " И също по този начин да подсигуряваме, че провокациите, пред които е изправена китайската стопанска система, няма да надвишават задачата на държавното управление да види постоянен напредък тази година ".
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР