Преговорите за присъединяване към Европейския съюз да могат да бъдат

...
Преговорите за присъединяване към Европейския съюз да могат да бъдат
Коментари Харесай

Брюксел иска разширяването на ЕС към Западните Балкани да е при нови правила

Преговорите за присъединение към Европейския съюз да могат да бъдат замразени в избрани области, а в най-сериозните случаи - да бъдат спрени напълно, а към този момент затворени глави да бъдат още веднъж отворени. Това би трябвало да стане при всеки сериозен и нескончаем застой или връщане обратно в осъществяването на промени и осъществяването на условията към страните кандидатки, предлага Европейската комисия.

Друга допустима глоба може да бъде изгодите от по-тясната интеграция, като да вземем за пример достъп до стратегии на Европейски Съюз, да бъдат спрени краткотрайно или дефинитивно , а обсегът и интензитетът на финансирането от Европейски Съюз да бъдат понижени.

Другите промени, които Брюксел предлага, са:

За да насърчи осъществяването на сложни промени, Еврокомисията ще уточни по-ясно избрани условия за постигането на прогрес от претендентите и ще дефинира ясни и осезаеми тласъци от директен интерес за жителите.

Стимулите могат да включват ускорена интеграция и поетапно присъединяване в обособени политики , пазара и стратегии на Европейски Съюз, като подсигурява равни условия, както и увеличено финансиране и вложения . Колкото повече претендентите напредват в промените, толкоз повече ще напредват в този развой.

Комисията предлага преговорните глави да се групират в шест тематични клъстера :

- съществени теми;

- вътрешен пазар;

- конкурентоспособност и приобщаващ растеж;

- " зелена " стратегия и устойчива свързаност;

- запаси, селско стопанство и сближаване;

- външни връзки.

Преговорите по всеки клъстър ще стартират дружно (след като бъдат изпълнени критериите за отваряне), а не за всяка глава поотделно. Преговорите по главните тематики ще стартират в самото начало на процеса и ще приключат последни, а напредъкът по тях ще предопределя цялостното движение на договарянията. Времевата рамка сред отварянето на клъстера и затварянето на обособените глави следва да бъде лимитирана, за предпочитане в границите на една година, като ще зависи напълно от напредъка на промените.

Комисията предлага още да се усилят опциите за политически разговор и разговор по политиките на високо ниво, като се провеждат постоянни срещи на върха сред Европейски Съюз и Западните Балкани и се засилят контактите на министерско ниво. Освен това страните членки следва да вземат участие по-систематично в мониторинга и прегледа на процеса.

Процесът на присъединение би трябвало да се основава на взаимно доверие и ясни задължения от страна на Европейския съюз и Западните Балкани, се показва още в известието от Европейска комисия.

За да се ускори надеждността е нужен още по-силен акцент върху главните промени , като се стартира от върховенството на закона, действието на демократичните институции и обществената администрация и стопанската система на страните кандидатки. Когато партньорските страни изпълнят обективните критерии, страните членки ще се съгласят да преминат към идващия стадий от процеса, като се придържат към учреден на заслугите метод.

Комисарят по въпросите на съседството и разширението Оливер Вархеи съобщи: " Разширяването на Европейския съюз към Западните Балкани е главен приоритет за Комисията ". По думите му " Комисията твърдо поддържа рекомендациите си за започване на договаряния за присъединение със Северна Македония и Албания и скоро ще даде настояща информация за напредъка на тези две страни "

В подготовка на срещата на върха сред Европейски Съюз и Западните Балкани в Загреб през май, Комисията ще показа проект за икономическо и капиталово развиване на района, добави еврокомисарят.

" Макар да укрепваме и подобряваме процеса, задачата продължава да бъде присъединението и пълноправното участие в Европейски Съюз ", сподели още той.

През октомври френският президент Еманюел Макрон блокира започването на договаряния със Северна Македония и (заедно с Холандия и Дания) Албания. Еврокомисията се надява да убеди Франция да се откаже от възраженията си преди срещата в Загреб с балканските страни през месец май, отбелязва " Ройтерс ".

През ноември Франция предложи промени, които биха разрешили на водачите на страните членки да имат в по-голяма степен думата за разширението, Париж споделя, че в дълготраен проект поддържа приемането на страните от Балканите.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР