Пауъл от Фед: Ще повишим лихвите повече, ако високата инфлация се запази по-дълго от очакваното
Председателят на Федералния запас Джером Пауъл съобщи в показанията си пред Банковата комисия на Сената във вторник, че Фед ще увеличи лихвените проценти повече от плануваното, в случай че инфлацията се задържи " на високи равнища по-дълго от предстоящото ".
Той изясни, че стопанската система на Съединените щати е належащо да се уголемява по-дълго, с цел да реализира " доста мощен пазар на труда и висок % на работещото или интензивно търсещо работа население ", като означи, че сега този % " се придвижи доста постепенно ".
Джером Пауъл предизвести, че високата инфлация е " сериозна опасност за постигането на оптималната претовареност и постигането на продължителна агресия ".
Председателят на Федералния запас Джером Пауъл съобщи, че " инфлационният напън наподобява е на път да продължи доникъде на тази година ".
Той също по този начин уточни, че " 2022 година е година, през която подхващаме стъпки към нормализиране. Това ще включва повишение на федералната фондова рента, преустановяване на покупките на активи през март и може би по-късно тази година ще ни разреши да стартираме стесняване на финансовия баланс (намаляване на размера на закупените по време на Covid рецесията скъпи книжа) ".
Шефът на Фед съобщи, че стопанската система вижда " противоречие сред търсенето и предлагането ", с доста мощно търсене, където предлагането е лимитирано, " изключително в автомобилната сфера ". Той изясни, че казусът ще бъде решен частично посредством промени в търсенето и частично посредством завръщането към по-голямо предложение, като предвижда, че естествените условия на предложение би трябвало да се завърнат през тази година.
Пауъл настоя, че Фед ще " приспособява пъргаво политиката си " и ще поправя времето и честотата на повишение на лихвените проценти според от предлагането, инфлацията и вероятностите за икономическия напредък. Той съобщи, че чака стопанската система „ да продължи да може да се оправя с “огнищата на Covid-19 ", като добави, че прогнозата за идващото тримесечие или две е " доста положителна ".
Той уточни, че Фед следи " доста деликатно " обстановката с Covid-19 и с разновидността Омикрон в цялата страна.
Според него Фед може да повлияе върху инфлацията, само че може единствено " нищожно " да повлияе на цените на силата или храните. Пауъл акцентира, че инфлацията също по този начин се движи от " разстройства в предлагането " и допусна, че смекчаването на тези спънки не може да бъде направено единствено от Фед, защото това се популяризира отвън неговата пълномощия.
" Можем нищожно да повлияем на търсенето, само че когато става въпрос за храна и сила, те са доста повлияни от въпроси, свързани с предлагането “, заключи той.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ