Преди 155 години в Русе отваря врати първият гранд хотел

...
Преди 155 години в Русе отваря врати първият гранд хотел
Коментари Харесай

Мястото на стария хотел „Ислях хане“ в Русе ще приюти куклена сцена

Преди 155 години в Русе отваря порти първият гранд хотел на българските земи – „ Ислях хане ". Той събира блясъка, лукса, романтиката и фантазиите за модерния европейския живот на русенци.
Сградата на хотела е била оповестена за монумент на културата , само че в случай че през днешния ден преминете по улица „ Княжеска “ в града, няма да я видите.

Преди век и половина гранд хотелът „ Ислях хане “ стартира да посреща посетители от страната и чужбина, измежду които търговци, политици, дипломати и кралски особи . В залите му елитът на града и страната се събира за балове, вечеринки, театрални сценки, за сантиментално свиждане или бизнес среща.

В хрониките се пазят спомените за посетители като Иван Вазов, проф. Иван Шишманов, Херник Сенкевич, сър Хенри Ървинг и доста други.

 Автентичната атмосфера на „ Ислях хане “, запечатана върху ретро картичка

Комфортът и превъзходната панорама на „ Ислях хане “ към Дунава са маркирани във всички справочници и бележки на пътешествениците от това време. Неговата сладкарница е родното място на тортата „ Гараш “.

С успеха на националната власт през 1944 година постройката е изоставена и времето безпощадно я унищожава . Довършват я багерите по времето на кмета Димитър Калчев, само че пък остава решението на Общинския съвет тя да бъде възобновена в предходния й тип.

Тъй като повече от 25 години това не се случва, съседите на терена имат концепция за краткотрайна промяна на предназначението . Това са актьорите от Кукления спектакъл, които от десетилетия населяват двореца на княз Александър Първи Батенберг.

 Теменуга Хараланова демонстрира мястото, където ще бъде сцената навън Снимка: Ася Пенчева

„ Още когато станах шеф преди 11 години, ме сграбчи това местенце, което сега е буренясало и е разплодник на змии и всевъзможни твари. Изглежда безобразно. Дойде моментът, в който се осмелихме да го желаяме това място, с цел да можем да обособим средище за малгуганите – средище на наслада е развлечение “, споделя пред БНР директорката на Кукления спектакъл Теменуга Хараланова.

Предстои среща с основния проектант на общината. Първо би трябвало да се случи разчистването на този терен, прецизира Хараланова.

„ Оказа се, че изпод към момента са мазетата на „ Ислях хане “ .

Директорката на театъра счита, че обществеността ще поддържа концепцията за откритата сцена. Вече има запитвания за включване на доброволци.

„ Стената в профил към Кукления спектакъл ще бъде изрисуван в 3D графити. Ще бъде доста красиво, доста приказно. “

Преди да стартира работа по облагородяването на терена, ще би трябвало Министерството на културата да даде позволение да се работи по мястото, което в регистрите е монумент на културата , без да има монумент.

Ако в миналото се появи вложител, който да възвърне постройката на гранд хотел „ Ислях хане " , куклениците просто ще отстранен краткотрайната си сцена и столчета за работилниците.

Кой ще завоюва - паметта на Русе или децата - чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР