Православната църква почита на 20 декември свети Игнатий, известен като

...
Православната църква почита на 20 декември свети Игнатий, известен като
Коментари Харесай

Игнажден е, внимавайте кой ще влезе в дома ви

Православната черква уважава на 20 декември свети Игнатий, прочут като Богоносец, защото е казвал, че носи Бог в сърцето си. Днес се чества Игнажден и съгласно християнската традиция се счита, че на този ден стартират родилните страдания на Богородица.

Може би няма различен празник, който да е обвързван с толкоз поверия и ритуали. Едно от поверията е, че на този ден не би трябвало да се дава нищо назаем, с цел да се резервира плодородието в фамилията.

От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден, се гадае каква ще бъде идната година.

Ако е добър човек - чака ни добра и сполучлива година.

Интересен бит има в някои елементи на страната – полазникът или първият, влезнал в дома, сяда и „ мъти” пред огнището върху плява и съчки, които самичък е донесъл. Идеята на този ритуал е двойна – да мътят квачките през годината и да дойдат момци, които да вземат момите. Ако първият влезнал в дома е домашно животно - посрещат го с благодарност и наличието му се счита за добра предвещание.

Ако в дома ви влезе бременна жена или жена с дребни деца, животът ви ще е повече от прекрасен. Вярва се, че в случай че на Игнажден срещнем ром, цяла година ще сме щастливи.

В Родопите Игнажден се назовава и “хайвански празник”. „ Хайванчета” назовават домашните впрегатни животни. Поради това на този ден добитъкът не се впряга, с цел да е здрав и мощен през идната година.

Традицията повелява на Игнажден да не се работи, като това се отнася най-много за младите дами, които не са раждали. Ако през днешния ден си почиват, раждането им ще е по-леко.

Не изнасяме нищо от къщи през днешния ден – най-много сол и огън, с цел да не излязат от вкъщи сполуката, шансът и берекетът.

Не даваме и не взимаме нищо назаем.

Не се пере, с цел да не се настани в дома ни болест. Не се вари фасул, с цел да не бие градушка.

Ако времето е ясно, през април ще има суша. Ако е облачно, чака ни сполучлива и изобилна година.

Празникът е обвързван с предхристиянски мит за раждането на новото Слънце, на Младия Бог, календарно предхожда деня на зимното слънцестоене - 22 декември.

Вечерта против Игнажден в Източна България е първата кадена вечеря към Рождението Христово. Приготвят се постни храни, сурово жито или просо, цели орехи, лук, туршия.

На този ден честват: Игнат, Игната, Искра, Пламен, Пламена, Огнян.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР