„Правителството на Петков е колектив за дълбоки анализи, което не

...
„Правителството на Петков е колектив за дълбоки анализи, което не
Коментари Харесай

Томислав Дончев: Не бламираме процеса на Конституционни промени

„ Правителството на Петков е колектив за дълбоки разбори, което не е неприятно. Но в последна сметка това не е академична конструкция, хората чакат резултати “, това съобщи заместник-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев пред bTV.

Oтносно предлагането вицепремиера Асен Василев да бъде основан механизъм, с който общини, учебни заведения и обществени домове ще могат да купуват електрическа енергия от един общ снабдител с дълготрайни контракти, Дончев счита, че „ не е ясно какво значи това “, въпреки че „ концепцията да се окрупняват консуматорите не е неприятна, така както ще могат да договарят по-добра цена при естествен пазар “, само че е нужно „ доста време да се провежда, а помощта е нужна в този момент “.

Дончев не е склонен, че осъществената по време на ръководството на ГЕРБ либерализация на търговията с електрическа енергия е била недомислена, поради че е била заложена в парилата на Европейския съюз и е трябвало да обгръща и битовите консуматори, а те са забавили тяхното излизане от контролирания пазар точно тъй като не е имало направен механизъм за тяхната отбрана в обстановки като сегашната.

Относно концепцията общините да получат помощ след инспекция на АДФИ, Дончев оприличи обстановката като „ някой да желае обществена помощ и да бъде санкциониран за това “.

„ Общините се ревизират непрестанно, това не е нещо изключително, само че сигналът от държавното управление е неприятен “, счита заместник-председателят на ГЕРБ.

Според него рокадите в управлението на „ Булгаргаз “ са стимулирани не от политически, а от стопански претекстове и целят „ преодоляване на един бранш “, а оценка на уволненията в сдружението ще могат да се дадат след няколко месеца.

Дончев още веднъж повтори тезата си, че предаденият План за възобновяване в Брюксел е на служебния кабинет, а не на новото държавно управление.

Според него това се вижда и от изявлението на представител на Европейска комисия.

Големият проблем, съгласно него, е, „ че е необичайно по какъв начин някой изпраща нещо на Европейска комисия, за което тук никой не е чувал “ и без разискване от заинтригуваните страни.

„ Не неодобряваме процеса на конституционни промени, още повече че има текст за това в нашата стратегия. Това, което се случи в Народното събрание, не може да се назова протест. Каквото и да се случи в дадена краткотрайна парламентарна комисия като съответни оферти за промени в Конституцията, то би трябвало да влезе в пленарна зала и там да получи поддръжка от доста огромно парламентарно болшинство “, сподели Дончев.

Отказът на ГЕРБ да взе участие в комисията е, „ тъй като методът беше подобен – „ ние ще си създадем едни конституционни промени, вие нямате отношение към процеса “. Нека си създадат конституционни промени. Това ще е кръжочно занятие, което няма да има поддръжка в залата “, сподели Дончев.

По думите му в случай че ръководещите в действителност желаят промяна, към този момент е трябвало да потърсят поддръжка за тях.
Източник: eurocom.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР