Поставянето на Целите на устойчивото развитие на водещо място сред

...
Поставянето на Целите на устойчивото развитие на водещо място сред
Коментари Харесай

Румен Радев: Средата на сигурност не се подобрява, а недоверието нараства

Поставянето на Целите на устойчивото развиване на водещо място измежду целите на актуалната сесия на Общото заседание на Организация на обединените нации е навременно. Това съобщи президентът Румен Радев в речта си пред политически конгрес на най-високо ниво в границите на 74-ата сесия на Общото заседание на Организация на обединените нации. Европейското Бъдеще на Западните Балкани пък беше главен акцент в четиристранна среща на външните министри от България, Хърватия, Румъния и Гърция, в която взе участие вицепремиерът Екатерина Захариева.


17-те съществени Цели на устойчивото развиване до 2030 година са очевидно акцент, на който тазгодишната сесия на Организация на обединените нации обръща изключително включително и образно внимание. Всеки участник и посетител на организацията може да ги прочете на плочите пред входа на постройката, на специфични пана по алеите и на доста други места на територията на организацията.

В речта си по тематиката българският държавен глава акцентира, че напъните за реализиране на смяна до 2030 година и подхванатите ограничения за обществено развиване са основателно ориентирани към сфери като икономическо развиване, обществена единодушие и битка с климатичните промени. По думите му обаче подкопаването на учредения на правила интернационален ред води до неустойчивост.
Румен Радев - президент: Годишният растеж на разноските за защита е индикативен за това, че средата на сигурност не се усъвършенства, а в това време недоверието нараства. Устойчивото развиване може да бъде реализирано само при съществуването на по-ефективен световен механизъм за сигурност, който предизвиква разговора и многостранната дипломация, които в последно време са изложени на мощен напън.
Устойчивото развиване не е допустимо без обществено доближаване, акцентира още президентът, а бедността, обществените неравенства и неналичието на сигурност трансформират хората в бежанци или мигранти, в същото време подклаждайки напрежение и ксенофобия в приемащите страни.
Румен Радев - президент: Не на последно място ние би трябвало да се научим по какъв начин да разчитаме характерните културни кодове на „ другите ", което би довело до доста по-добро схващане на социално-политическите процеси и мотивацията на обществата. Това е наложително изискване за развиването на културата на спокойно общуване.
В четиристранна формат в границите на Организация на обединените нации на външните министри от България, Гърция, Румъния и Хърватия, основан първоначално за общи дейности против мигрантските потоци, първите дипломати на четирите страни подчертаваха в този момент върху значимостта на европейската вероятност за всички страни от Западните Балкани и начало на договарянията с Албания и Северна Македония не по късно от октомври месец.
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Считаме, че би трябвало непременно да стартират договаряния и двете страни дори приготвяме декларация от името на четирите министри. България смята, аз смятам, че разделянето на двете страни би било неточност и смятам, че и Албания би трябвало да стартира договаряния тази година октомври месец.
Четиримата министри разискаха и нуждата от незабавни ограничения за обновяване на разговора Белград-Прищина, чиято липса сега съгласно тях стопира европерспективата на всички страни от района.

Официалната тирада на българския държавен глава от трибуната на Общото заседание на Организация на обединените нации ще бъде на следващия ден към 18 часа българско време.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР