Под драскулки“ имаме предвид малките рисунки встрани на средновековните текстове.

...
Под драскулки“ имаме предвид малките рисунки встрани на средновековните текстове.
Коментари Харесай

Защо толкова много средновековни ръкописи имат драскулки

Под „ драскулки “ имаме поради дребните рисунки настрана на средновековните текстове. На британски тази дума се превежда като „ doodle “ и я срещаме най-често, когато търсачката Гугъл трансформира своята картинка (Google Doodle) по някакъв международен мотив.

Драскането на инцидентни думи, криволичещи линии и мини-рисунки при преписването (а и изобщо при съставянето) на книги обаче е доста остаряла процедура, която може да ни опише доста за това по какъв начин хората са се занимавали с литература в предишното.

Криволичещите линии (понякога наподобяващи риби или даже продълговати хора), мини-рисунки (например рицар, който се бори с охлюв) и случайни предмети се появяват много постоянно в средновековните книги. Обикновено в добавки към тях или в полетата на страниците, драскулките постоянно могат да дадат на медиевистите (специалисти по средновековна история и култура) значима визия за това по какъв начин хората в по-ранните епохи са разбирали и реагирали на написаното на съответната страница.

Обичайна процедура в тогавашното книгоиздаване е да се написа в белите полета на листовете, да се акцентира и разяснява, да се оставят празни пространства, където да се упражнява ръкописът и даже да се оцветяват нарисуваните изображения. Като се имат поради уменията и специализацията, нужни с цел да станеш писар през Средновековието – образование, равнище на просветеност и достъп до материали, да вземем за пример – драскулките в ръкописите рядко са били недомислени или инцидентни.

Произходът на рисуването през Средновековието е мъчно да се дефинира, само че евентуално е почнало с тестването на новозаострения връх на перото за писане. Когато виждаме изображения на писари (хората, които са правили писмени копия на документи), които са в работна среда, те постоянно са изобразявани с химикалка и нож в ръка.

Този нож е бил употребен за разнообразни цели – поправяне на неточности като се изстъргва написаното от пергамента; задържане на пергамента на мястото му, тъй че писарят да не го опира с ръката, от което може да останат пръстови отпечатъци или естествено масло от кожата върху повърхността на страницата.

Важно е, че ножът е бил употребен и за контролиране на върховете на инструмента за писане, когато се затъпи след продължителна приложимост. След като заостря писеца, писарят нормално го тества върху празен лист пергамент, с цел да се увери, че буквите му ще са четливи. Драскулките от тези проби не са били предопределени да се видят от бъдещия четец, защото листът по-късно ще бъде залепен върху дървени корици.

Сега обаче, с модерните технологии, медиевистите могат да разкрият всевъзможни послания, които се крият зад страниците на тези антични книги. Тези типове драскулки – нечие необичайно име на места, скромни рисунки или даже музикални линии – са значими, тъй като ни дават необичаен взор върху действителния всекидневен живот на средновековните писари и какво в действителност са мислили за книгите, които преписват.

Виждаме един подобен образец в ръкопис, каталогизиран като Cotton Vespasian D. vi, който сега се съхранява в Британската библиотека в Лондон. Писарят е написал латинските думи „ Probatio Penn[a]e “, което значи „ проба на химикалка “.

Понякога обаче писарите са малко по-смели и пишат по-емоционално за работата си. В староанглийския текст „ De termporibus anni “ на Елфрик от 11-ти век – компактен справочник по естествени науки – писарят приключва с: „ Sy þeos gesetnys þus her geendod. God helpe minum handum. “ Или на български: „ Така дано тази комбинация завърши тук. Бог да ми помогне на ръцете. “ Писарят явно не се е наслаждавал на работата си…

Драскулки като тези демонстрират, че писарите не са били просто пасивни копирачи на текста, а дейни участници в основаването му.

 Sargis Pitsak

Драскането в средновековните книги също ни вкарва в света на играта, защото читателите и писарите тогава (както и сега) са се предавали на желанието да запълват празните места на страницата.

Драскулките в полетата – известни като маргиналии – оферират на читателя известна отмора от труда, обвързван с съсредоточеното четене, само че също по този начин ни споделят нещо за това по какъв начин читателите са реагирали и са се заели с литературния свят на страницата.

Например, макар че „ Le Morte Darthur “ на сър Томас Малори съдържа относително малко маргиналии спрямо други средновековни ръкописи, те постоянно отразяват действието, протичащо се в описа, по неповторим метод и показват, че писарите не са единствено механични копирни машини. По-скоро техните практики при преписване са доста разнородни и човешки и дават образец за това по какъв начин в този случай писарите от 15-ти век са изиграли роля в оформянето на възприемането на литературни текстове от актуалната им аудитория.

Книгите през Средновековието са били доста по-ценни, в сравнение с са през днешния ден, заради времето, уменията и разноските, нужни за изработката им. Освен че са били обсъждани като артикул на неизменност, който би трябвало да бъде непокътнат, съхраняван и употребен като вместилище за вечността, средновековните книги са били и публични пространства, притежавани от групи хора, институции или генерации притежатели (и до днес).

Така драскулки, анотации, маркировки, мнения и допълнения стават обществени. Съчетано със статута на книгата като дълготраен обект, има смисъл, че читателите са се чувствали привлечени да напишат имената си или да рисуват в полетата и форзаците (листът, който свързва книжното тяло и подвързията) на тези книги. Оставяйки своя отпечатък, те – като ефимерни същества – се вписват във безконечната жива история на едно произведение на изкуството.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР