Почти два пъти повече деца в риск се отглеждат в

...
Почти два пъти повече деца в риск се отглеждат в
Коментари Харесай

Отнемат деца от родители най-често заради насилие

Почти два пъти повече деца в риск се отглеждат в фамилна среда, в сравнение с в обществени услуги. В фамилиите на близки и родственици са настанени към половината от децата, които се отглеждат отвън биологичното семейство.  

В две трети от случаите, по които обществените служащи са работили за предварителна защита на изоставянето, те са съумели да поддържат фамилиите, с цел да продължат да отглеждат децата си вкъщи. Това демонстрират данните на Агенцията за обществено подкрепяне за 2023 година, свързани с поддръжката на децата в риск и техните фамилии.

Към края на месец декември 2023 година в фамилиите на родственици и близки са отглеждани 4055 деца, а в приемни фамилии – 1515. В обществените услуги за резидентна грижа към края на м.г. заетостта е била 3002 места, като най-вече деца и младежи са били в центрове за настаняване от фамилен вид – 2752. В спешни центрове са живели 119 деца, а в преходни жилища – 131.

През 2023 година е почнала работа по нови 3570 случая за предварителна защита на изоставянето. Приключили са 3442 случая, от които сполучливо – 2706.

Мярка за протекция се подхваща едвам след деликатно изследване на всеки постъпил сигнал за дете в риск, като тя е ориентирана напълно към отбрана на ползите и правата му. Данните от активността на обществените служащи потвърждават, че приоритетно напъните са ориентирани към развъждане на децата в фамилна среда.

Всяко настаняване с административна заповед на шефа на дирекция " Социално подкрепяне "  задължително се преглежда и удостоверява от съда. Причините за настаняване дете отвън фамилията са сложни. Те са свързани най-много с това, че родителите не разпознават или подценяват потребностите на децата си, слагат ги в риск, упражняват принуждение, не обезпечават сигурна и предпазена среда за развиване на децата.

След извеждане на детето от фамилията дейната работа с родителите продължава. Тя е ориентирана към повишаване на родителския им капацитет и обезпечаване поддръжка на основаване на нужните условия, гарантиращи, че в бъдеще детето ще получава вкъщи добра грижа и опция за вярно развиване. Крайната цел на обществената работа по всеки случай е да бъдат преодолени аргументите за извеждането и детето да бъде реинтегрирано в своето биологично семейство.

Последвайте канала на
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР