По данни от 2022 г. износът на специализирана оръжейна продукция

...
По данни от 2022 г. износът на специализирана оръжейна продукция
Коментари Харесай

Министърът на икономиката: Износът на оръжейна продукция през 2022 г. е нараснал с 200%

" По данни от 2022 година износът на профилирана оръжейна продукция е повишен с 200%. Това е към 1,6 - 1,7 милиарда евро или към 220% растеж по отношение на 2020 година " Това сподели пред Българска национална телевизия министърът на стопанската система Богдан Богданов.

По думите му промишлеността се развива и задачата е да продължим развиването ѝ, както и модернизацията на произвеждане. " Стараем се да осигурим и една сигурна среда за хората, които работят в тези фабрики ", съобщи министърът.

Миналата седмица министерството на стопанската система е завело искова молба за прекъсване на апрортирането на акциите към Пловдивския панаир към сдружението на Георги Гергов. По последни данни той е с над 100 млн. загуба поради неефективно ръководство, а може би целеустремено, разяснява Богдан Богданов.

" Тепърва съдът ще каже кой е отговорен. За нас беше значимо първо да се спре вписването, което трябваше а стане при започване на юни и Пловдивският панаир в огромната си степен да бъде в частни ръце. Ще следим развиването на правосъдния развой. Тук не е единствено Министерството на стопанската система, получихме поддръжка и от Министерски съвет ".

По данни на Българска народна банка 2022 година е втората от последните 15 години с най-голям растеж на вложенията, сподели още Богдан Богданов.

" Продължаваме този тренд и през 2023 година, като за първите четири месеца Българска народна банка регистрира към 60% растеж на вложенията в България, това са предварителни данни ".

Инвеститорите демонстрират интерес към съответни промишлености, у нас това са главно индустриалните предприятия. Министърът разяснява, че всеки ден се среща с интернационалните вложители и локални компании, които желаят да разширят своите производства и са оптимистични във връзка идното приемане на България в Шенген и еврозоната.

Най-голям интерес има към районите, които са вложили в инфраструктура - Пловдив, а през последната година и Бургас, който предходната година е бил преди всичко по привличане на директни задгранични вложения с инфраструктура и добре готови индустриални зони.

" С приоритет ще работим за Северна България, изключително поради връзките север - юг, които ще се подобрят поради влизането в Шенген. Например Русе, Плевен, Видин, това са райони, които занапред ще се развиват и изискват старания на-вече за инфраструктурно застраховане, само че и подобаваща работна ръка ".

Данъчната ни политика и сега е атрактивна за огромна част от вложителите, само че би трябвало актуализация на закона за поощряване на вложенията, уточни министърът. Трябва да имаме нови насърчителни ограничения и те да бъдат ориентирани към браншове с действителна висока добавена стойност.

Нещата, които се случват в ДКК, са познати на обществото, само че няма смяна, уточни министърът. Проблемите са хронични - неефективно ръководство, възлагане на планове без публични поръчки.

" Едната компания е " Монтажи ", другата е " Ел Би ", там също видяхме проблеми, избрани пари липсват. Ние обаче би трябвало да получим противоположна връзка от способените органи, които са алармирани още 2021 година, когато министър на стопанската система беше Кирил Петков ", цитира БГНЕС думите му.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР