Питка слънчоглед: щом я направите веднъж, ще стане ваша любима
Питка слънчоглед: Много я обичаме и постоянно я подготвяме, изключително за посетители.
Необходими съставки:
500 гр. брашно
90 мл. зехтин
200 мл. изсъхнало бяло вино
2 чаени лъжички сол
За плънката:
350 гр. бланширан спанак
350 гр. рикота или сирене по ваш усет
1 яйце
100 гр. настърган кашкавал
1 супена лъжица галета
сол, черен пипер
1 яйце за намазване
Приготвяне:
Подгответе всички съставки, бланширайте спанака и го отцедете. Замесете тестото: смесете сол и брашно, след което продължете да бъркате, до момента в който постепенно добавяте зехтина.
Добавете виното, до момента в който получите хубаво безпрепятствено тесто. Разделете тестото на две елементи и оставете да престои, до момента в който приготвяте плънката.
Смесете ситно нарязания спанак с рикотата. След това прибавете яйце, сол и черен пипер, а по-късно настърган кашкавал.
Разбъркайте добре, с цел да получите равномерна примес. Разточете двете половини на тестото на кръг (30 см.). Сложете хартия за печене в кръгла тава и поставете първата кора. Поръсете с галета, маркирайте с подобаваща купа в средата кръг и още един кръг.
Сложете плънката в маркираните кръгове и намажете краищата с разрушено яйце. След това поставете втората кора. Изрежете остатъка и набодете цялата питка с вилица.
След това с нож започнете да режете от първия кръг на открито с широчина 3 см. След това завъртете всяка отрязана част на 90 градуса.
Намажете центъра с разрушено яйце и поръсете със слънчогледови семки. Печете в авансово загрята фурна на 180 градуса за към половин час.
Вижте още: Тази напитка контролира триглицеридите и холестерола
Извадете от фурната тази ароматна питка слънчоглед и сервирайте в подобаваща паница, по-късно поднесете като топло или студено предястие.




