Пилотската професия е специфична и всеки екипаж с високо развитите

...
Пилотската професия е специфична и всеки екипаж с високо развитите
Коментари Харесай

Преподавател от Военната академия: Главният проблем на авиацията ни е, че малко се лети

Пилотската специалност е характерна и всеки екипаж с високо развитите си умения е скъп за българската авиация и българската страна. Това разяснява пред БТВ преподавателят от Военната академия полк. проф. Димитър Недялков.

Той призна, че познава водачите, които през вчерашния ден починаха при случай с Ми-17 в региона на авиобаза Крумово и Летище Пловдив. Според него приказваме за отвод на техниката: „ Това е пределно дребна височина, времето за реакция е извънредно малко. При вертолетите извънредно сложна обстановка е когато възникне отвод на стабилизиращия винт ”.

Според Недялков бордният инженер Алексей Каменов евентуално е съумял да се избави, тъй като в кабината е сред водачите, само че малко по-назад от тях и по този начин може би не е поел удара в земята.

Той уточни, че вертолетът е на близо 30 години, само че значимото не е толкоз възрастта на техниката, колкото нейната поддръжка: „ Практиката в съюзни страни е на 10 години техниката да се възвръща и модернизира. Технологиите разрешават на такива по-стари платформи на база на промяна на оборудването да извършват дилемите си ”.

Недялков означи, че и по-новата техника в Крумово не се поддържа оптимално и по тази причина част от нея не лети.

По думите на полковника основният проблем на нашата авиация е, че малко се лети: „ Професионалното израстване, изключително на младежите, е обвързвано с задоволително процедура, задоволително часове ”.

Той напомни, че вертолетите от Крумово се употребяват за избавяне и гасене на пожари и по този метод са потребни за цялата страна. Затова и са демотивиращи мненията, че за авиацията не би трябвало да се заделят средства, счита полковникът.

„ Много е значимо отношението на обществото към тази специалност, тя е доста рискова. От основаването на българските Военновъздушни сили през 1912 година до момента са починали 12% от българските бойни летци, по-голямата част – в спокойно време. Средната дълготрайност на живота на българския военен водач е 52 година В българската авиация не се върви за пари и за популярност, само че това, което е нужно на тези момчета е самопризнание от обществото ”, безапелационен беше Недялков.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР