Пенсионерите в България стават все по-малко. Това е резултатът от

...
Пенсионерите в България стават все по-малко. Това е резултатът от
Коментари Харесай

Пенсионната реформа почна да действа - новите пенсионери намаляват

Пенсионерите в България стават все по-малко. Това е резултатът от пенсионната промяна т.е. нарастването на пенсионната възраст, която стана факт преди две години. Забелязва се най-много по-малък поток от пенсионери от бранш " Сигурност " - военни и служители на реда. Към края на юни тази година пенсиониралите се военни и служители на реда са над пет пъти по-малко по отношение на предишния юни. Това демонстрират последните данни на Националния застрахователен институт за новоотпуснатите пенсии към полугодието, написа в. " Сега ".

50 394 българи са получили пенсия за първи път към края на юни. Те са с съвсем 11 на 100 по-малко по отношение на средата на 2016 година От 1 януари тази година мъжете се пенсионират на 64 година с 38 година и 4 месеца стаж. Жените излиза в пенсия на 61 година с 35 година и 4 месеца стаж.

Лични пенсии за стаж и възраст са получили близо 26 300 души, или съвсем 61% от всички нови пенсионери. Тук Национален осигурителен институт регистрира по-сериозно понижение с малко над 16% на хората, които получават персонална пенсия за стаж и възраст. Тоест към 5100 българи по-малко се пенсионират към юни тази година по отношение на 2016 година От тях 21 хиляди са пенсионерите от трета категория. Още 1262 българи са избрали да се пенсионират една година преди да навършат общата възраст, тъй като имат задоволително стаж. Средно 9 месеца преди навършването на общата възраст са се пенсионирали тези хора, като пенсията им пожизнено ще е понижена с 0.4% на месец.

Военните и служителите на реда също към този момент не се пенсионират всеобщо. Само 1094 чиновници от бранш " Сигурност " са излезли в пенсия от началото на годината до март, а за съпоставяне към края на миналогодишния март, когато стартира да работи промяната, броят им бе 5684, т.е. над пет пъти повече. От предходната година при тази категория работещи бе въведена възраст за пенсия (освен съществуващото условие за стаж). Така тази година чиновниците от бранш " Сигурност " се пенсионират на 53 години. Всички обаче, които до края на 2015 година бяха изпълнили изискванията за стажа, ще могат да се пенсионират без значение от възрастта си до края на 2018 година

Новият шеф на Национален осигурителен институт Ивайло Иванов, определен предходната седмица, също разяснява, че промяната към този момент дава първите си триумфи. " Целта на всички тези промени е да стабилизират пенсионната система. Аз смятам, че има към този момент първите признаци на даден триумф, тъй като единствено за предходната 2016 година близо 5300 души са излезли в пенсионна възраст по-малко, от което се е получила спестовност, в случай че по този начин можем да го назовем условно, към 100 млн. лева, тъй че това е добре, без значение че през предходната година прекомерно доста от силовите ведомства също излязоха и употребиха правото си на пенсия ", разяснява пред БНР Иванов.

Цитираните от него данни за близо 5300 по-малко нови пенсионери засягат единствено хората, получили персонални пенсии. Иначе общият брой на новите пенсионери предходната година бе минимално по-малък по отношение на 2015 година За 2016 година се пенсионираха 107 078 българи или с 585 по-малко по отношение на 2015 година Лични пенсии получиха 90 493 пенсионери, т.е. с 5173 по-малко по отношение на миналата година. Ръст имаше на наследствените пенсии - с близо 4600 до съвсем 17 000.

Индексиране

От 1 юли 2018 година пенсиите ще се индексират с 3.8%, заяви още шефът на Национален осигурителен институт Ивайло Иванов. Това плануват плановете за Държавното публично обезпечаване за 2018 година Тази година пенсиите бяха индексирани с 2.4%. От 1 октомври т.г. минималната пенсия за стаж и възраст се усилва с още 20 лева на 200 лева По думите на новия шеф на Национален осигурителен институт е по-добре първо да се усилят единствено минималните пенсии, а когато има нужните средства - и останалите. Тази теза опонира на всички мнения на обществени специалисти до момента, в това число и на настоящия министър на труда Бисер Петков, когато бе шеф на Национален осигурителен институт. Според специалистите изолираното увеличение единствено на минималните пенсии е незаслужено, разстройва осигурителната система и работи демотивиращо на хората да се обезпечават върху действителните си пари.

Редактор: Ивайло Ачев
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР