Патологична находка на щитовидната жлеза бе открита при 66% от

...
Патологична находка на щитовидната жлеза бе открита при 66% от
Коментари Харесай

Патологична находка на щитовидната жлеза при 66% от хората, преминали скрининг

Патологична находка на щитовидната жлеза бе открита при 66% от хората, минали безвъзмездни лабораторни проучвания и ехографски прегледи по време на скрининговите акции, проведени от Сдружението на засегнатите от болести на щитовидната жлеза – ВИОМ през юни в София.

Партньор на ВИОМ в дните на отворените порти за безвъзмездни скринингови проучвания беше Медико-диагностична лаборатория „ Кандиларов “.

В допълнение бе проведена и профилактичната акция с ехографски прегледи „ Изследвай се, погрижи се за себе си “.

Един от ендокринолозите, който извършваше ехографските прегледи, бе доктор Наталия Темелкова от УМБАЛ „ Александровска “. Фактът, че 90% от миналите профилактичните прегледи бяха дами и единствено 10% – мъже, доктор Темелкова разяснява по този начин: „ Щитовидните болести са по-характерни за дамите. Освен това дамите са по-активни в такива акции, те са по-социални, наблюдават за сходни прегледи повече от мъжете. Средно съотношението на разнообразни патологични положения на щитовидната жлеза при дамите и мъжете е 3-4:1 в интерес на дамите. “

Инициативите тази година минаха в международен мащаб под мотото „ Щитовидна жлеза и генетичен фактор “. По този мотив доктор Темелкова изясни, че когато имаме роднини със заболяване на щитовидната жлеза, изключително с автоимунен тиреоидит, още от млада възраст би трябвало да стартираме профилактични прегледи при ендокринолог. Особено е значимо да се изследват бременните дами с фамилна обремененост, имат автоимунни болести, които са над 30-годишни, със признаци на щитовидно заболяване, а също със захарен диабет вид 1, минаващи лекуване с амиодарон, литий или други лекарства, повлияващи щитовидната функционалност.

С придвижване на възрастта честотата на ехографските находки се усилва и доближава над 70%, като единствено 5% от възлите на жлезата са злокачествени.

„ Щитовидната жлеза играе основна роля в организма – има отношение към сърдечния темп, мозъка, фертилитета. Ако едно щитовидно заболяване не се откри в точния момент, дълго не се лекува и се задълбочи, може да докара до тежки промени в душeвността – закъснение на мисленето, проблем с концентрацията, меланхолия, а също може да докара до анемия, до бъбречни увреждания, тежък запек, менструални нарушавания при дамите и нарушаване на половата функционалност при мъжете и още доста други. Ето за какво е доста значимо да се прави профилактика и даже леки нарушавания във функционалността на щитовидната жлеза да се откриват в точния момент “, безапелационна е доктор Темелкова.

***

Щитовидната жлеза създава тиреоидни хормони – витално значими за обмяната на веществата, растежа и вярното действието на организма. Малки промени във функционалността или структурата на щитовидната жлеза може да доведат до огромни провали на други органи и системи – сърдечносъдова, храносмилателна, полова, нервна система, психологични проблеми.

Болестите на щитовидната жлеза засягат всеки десети българин, само че множеството хора не подозират за това. По последни изследвания 5% от популацията на Европа има недиагностициран и нелекуван хипотиреоидизъм (намалена функционалност на щитовидната жлеза).

Типичните признаци на хипотиреоидизма включват наддаване на тегло, занимателен сърдечен темп, отмалялост, по-чести и значителни менструални цикли, проблеми с паметта, суха кожа и коса, пресипнал глас, нетърпимост към мраз. Хипофункцията постоянно е съпроводена от увеличаване на щитовидната жлеза – по този начин наречената гуша.

Симптомите на хипертиреоидизма (повишената функционалност на щитовидната жлеза) са загуба на тегло, интензивен пулс, нервност, мускулна уязвимост и тремор, неточен месечен цикъл, проблеми със съня, раздразнения на очите, сензитивност към топлота. Ако имате някои от тези признаци, се обърнете към ендокринолог и изследвайте функционалността на щитовидната жлеза.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР