„Пандемията от COVID-19 изправи целия свят пред едно от най-големите

...
„Пандемията от COVID-19 изправи целия свят пред едно от най-големите
Коментари Харесай

Омбудсманът: 3 500 деца в риск са в пълна изолация

„ Пандемията от COVID-19 изправи целия свят пред едно от най-големите провокации на съвремието и ни накара да научим значими уроци, само че по сложния метод. Извънредното състояние в България, въведено предвид на епидемиологичната конюнктура, изправи хиляди деца и фамилии пред редица провокации, с които те се пробват да се оправят всеки ден. Проблеми със здравето на децата, психологични премеждия и паники, домашно принуждение, онлайн обучение и цифрово разделяне, беднотия и сегрегация - това са единствено част от въпросите, за които трябваше да се търсят решения в незабавен порядък”. Това се споделя в позиция на омбудсмана Диана Ковачева във връзка със Световния ден на децата и годишнината от приемането на Конвенцията за правата на децата на Организация на обединените нации, оповестиха от кабинета на Омбудсмана.

По този мотив институцията разгласява отчет на тематика:

„ Като омбудсман и самостоятелен орган за мониторинг, ежедневно подхващам дейности, с които да се усъвършенстват обществените политики и ограничения, като упорствам да се пазят правата и ползите на децата, които са изключително уязвима група. В своята работа за наблюдаване на положението на правата на разнообразни групи деца, регистрирам както систематични опасности, по този начин и рисковете, подбудени от изключителното състояние, които оказват въздействие върху детското физическо, прочувствено и психическо състояние”, показва омбудсманът.

Специалният отчет е резултат от взаимен план с Европейската мрежа на омбудсманите за деца и УНИЦЕФ за оценка на въздействието на ограниченията против разпространяването на COVID-19 върху правата на детето.

Тази оценка е продължение на напъните на институцията на омбудсмана да проучва задълбочено проблемите, пред които се изправят децата по време на пандемията, отразени в първия специфичен отчет, който съдържа систематизирания и разбор на жалбите, постъпили по отношение на нарушените права на децата и ограниченията по време на изключителното състояние.

В хода на оценката е изработен разбор на въздействието на ограниченията против разпространяването на вируса върху съблюдаване правата на децата от уязвимите групи в България и резюме на рекомендациите за формулиране и използване на сходни ограничения в аналогични обстановки в бъдеще.

Специалният отчет отразява детското прекарване и схващане за пандемичната конюнктура и въведените по отношение на нея ограничаващи ограничения и разказва резултата, който те имат върху децата през техния взор.

Оценката е осъществена в интервала юли-август 2021 година, като консултирането е направено сред 22 юли и 19 август 2021 година В него са включени 95 души, от които 44 деца от уязвими групи, на възраст сред 8 и 18 години. Това са деца в беднотия, с увреждания, със специфични просветителни потребности, настанени в разнообразни форми на резидентна грижа, непридружени деца бежанци и такива с възпитателна мярка-настанени в пансион. Възрастните са родители на деца в уязвима обстановка и 42-ма експерти, работещи с деца и фамилии.

Една от главните констатация в оценката е, че при въвеждането и контрола на противоепидемичните ограничения не е взета поради спецификата на житейските обстановки на накърнимост на децата и не е регистриран евентуалният отрицателен резултат на ограниченията, които те ще имат върху тези групи.

Изследвани са ограниченията, с които е наложено ограничаване, обвързвано със свободата на придвижване, затваряне на образователните заведения и прекосяването на образованието в електронна среда, както и смяна в режима на работа на обществените услуги и системата за протекция.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР