Отборът на Балкан победи израелския Ирони Нахария с 87:73 (13:24,

...

Балкан с успех в Балканската лига

Отборът на Балкан победи израелския Ирони Нахария с 87:73 (13:24, 27:15, 29:17, 18:17) като хазаин в Ботевград в изтеглен мач от четвъртия кръг в група D от втория стадий в Балканската лига по баскетбол за мъже.

Това бе първа среща за Балкан от втората групова фаза, в която резултатите от първия стадий се зачитат и по този начин отборът излезе на второ място във краткотрайното класиране с 2 победи и 1 загуба, а Ирони Нахария, който се състезава във втора дивизия в Израел, остава водач с 3 триумфа и 1 проваляне. В групата са още един израелски тим – Макаби Хайфа с баланс 1-2 и ТФТ Скопие от Република Северна Македония с актив 0-2. Именно на ТФТ Скопие ще гостува Балкан в идващия си мач от шампионата на 17 март.

Лошата вест за българския отбор беше травмата на национала Станимир Маринов, който нарани дясното си рамо при започване на втората част и пропусна остатъка от мача. Балкан отстъпи в първата четвърт, само че реализира поврат през вторите 10 минути и до края удържа успеха.

Съставът, воден от старши треньора Небойша Видич, изостана с 6 точки след три минути игра, само че със мощни изяви на Илиян Пищиков домакините обърнаха до 9:8. Последва серия на гостите до 19:11 в тяхна изгода, а по-късно те дръпнаха с 11 точки и първата четвърт завърши при 24:13 за израелския тим.

След травмата на Станимир Маринов, домакините съумяха на стопят пасива си до 4 в средата на втората част при 30:34, а две минути преди почивката понижиха разликата до 1 точка. Амад Рори осъществя в последните секунди за задатък от 40:39 за Балкан в края на първото полувреме.

С две следващи тройки на Димитър Димитров Балкан поведе с 52:43 две минути и половина след подновяването на играта, а след това дръпна с 16 точки при 63:47. Преди последните 10 минути ботевградчани водеха с 69:56. До края домакините задържаха водачеството, въпреки разликата да падна до 5 точки в заключителните моменти.

Амад Рори изигра мощен мач за Балкан и приключи с 16 точки, 9 битки и 4 асистенции, а по 15 точки осъществиха Крисчън Джоунс и Дивон Уошингтън. Джоунс оформи " дабъл-дабъл ", добавяйки 11 битки, а Уошингтън овладя 6 битки. Илиян Пищиков се регистрира с 13 точки, 3 битки и 3 асистенции.

За Ирони Нахария най-резултатен беше Стефон Бранч с 19 точки и 8 битки. Алексей Чубревич се включи с 15 точки и 7 битки.
Източник: bnr.bg