От справянето с енергийната криза зависи икономиката на цяла Европа.

...
От справянето с енергийната криза зависи икономиката на цяла Европа.
Коментари Харесай

Радев: От справянето с енергийната криза зависи икономиката на цяла Европа

От оправянето с енергийната рецесия зависи стопанската система на цяла Европа. Затова са нужни нови подходи. Това сподели президентът Румен Радев от Чехия.

Българският държавен глава  съставлява страната ни на първата Среща на Върха във формат „ Европейска политическа общественост “.

„ Днес би трябвало да отдадем дължимото на президента Еманюел Макрон.  Форумът се организира по негова самодейност.   Има голям брой предизвикателства  - превъзмогване на енергийната и икономическата рецесия, оправянето с миграционния напън, смекчаването на риска от водената от Русия война в Украйна. Всичко това изисква обединени старания, освен от всички страни членки на Европейски Съюз,  но и от всички страни от остарелия континент и от разширеното европейско пространство. Това значи разговор, съгласуваност, търсене на общи механизми и решения ”, добави той, представен от Нова тв.

Освен това е доста значимо страните сътрудници на Европейски Съюз, откъдето се купува газ, да бъдат привлечени към форума. Става въпрос за Норвегия, Азербайджан и Турция.

„ Единственият сигурен газ, с дълготраен контракт, е от Азербайджан, който минава през Турция. Важна е ролята на Турция за гарантиране на слотове за техните танкери за полутечен газ. България доста закъсня с обезпечаването на тези слотове, това трябваше да стане още пролетта, само че има късмет “, изясни президентът.

„ Изключително значима е засилващата се роля на България, която се трансформира в основател на новаторски решения. Това беше демонстрирано на откриването на интерконектора с Гърция ”, сподели още президентът на България.   

Радев добави, че страната ни води диалози за придобиване на бойни самолети със Съединени американски щати, Швеция, Франция, Нидерландия и Израел.

„ Още март заявих на срещата на върха на НАТО, че България има потребност от междинна платформа изтребители, с цел да не се прекъсват дежурствата по еърполисинг и защита на въздушното пространство. България не може да си разреши да се откаже от защита на личното си небе. Това ще е най-малко до 2030 година, не за година или две. И това ще е, в случай че идващият парламент благоволи да каже „ да " за идващите 8 самолета. Изпратени са писма, извършени са срещи, има начални информации за платформи от Съединени американски щати, Франция, Швеция, Нидерландия, Израел и се търси най-хубавото решение. Колко самолета ще вземем зависи от техническите параметри, финансирането и опциите на съответните страни за доставка ", сподели президентът. 

България търси да купи изтребители втора употреба не от компании, а от министерствата на съответните страни.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР