От Министерството на образованието смятат, че е по-добре задължителната предучилищна

...
От Министерството на образованието смятат, че е по-добре задължителната предучилищна
Коментари Харесай

МОН с 3-годишна програма за строеж на детски градини и училища


От Министерството на образованието считат, че е по-добре наложителната предучилищна подготовка на децата над 4 години да се случва в детските градини, а не в учебните заведения. Все още обаче не е несъмнено, че София и другите огромни градове ще имат потенциал от достатъно места в градините.

По този мотив МОН предлага 3-годишна стратегия на стойност 210 милиона за строене и реорганизация на детски градини и учебни заведения.

Това стана ясно на конференция на просветния министър Красимир Вълчев, обвързвана с края на образователната година и плановете на МОН за смяна в Закона за предучилищното обучение.

Детската градина е най-силната интеграционна мярка. Учителите в градините вършат чудеса, канегоричен бе министърът. Той даде детайлности за плануваните промени в закона: Въвеждането на наложителната подготовка на децата на 4 години, надзор върху настоятелствата и недопускане на загуба на аграрни земи при формиране и закриване на учебни заведения, както и образованието в електронна среда. Според Вълчев обсегът на 4-годишните и извънредно значим, тъй като това е възрастта, която е най-важна за когнитивното, социално-емоционалното и езиковото развиване на децата.

Лишаването на децата от просветителна среда в този интервал е пагубно за тяхното просветително развиване, изключително когато става дума за деца, чийто приказваме език в фамилията не е български, акцентира министърът. Всяка спомагателна година има значение за техните просветителни резултати. Нашите разбори демонстрират, че децата, които са били обхванати в предучилищна връзка от фамилии, в които майчиният език не е български, а и постоянно липсва отношение към образованието, доста по-често доближават до гимназиално обучение и придобиване на професионална подготовка, добави той и акцентира, че до 2023/2024 Столичната община би трябвало да обезпечи места за 4-годишните.

Образователният министър уточни, че по извършената анкета измежду 5 600 учители, 92% от участвалите виждат огромна разлика в просветителните резултати сред обхванатите и необхванатите от предучилищно образование 4-годишни деца.

Промените в Закона за предучилищно и учебно обучение ще касаят и промени в самия метод на образование и прехвърлянето на част от него в електронна среда. Въпреки това, министър Вълчев означи, че присъственото образование изрично остава най-хубавото.

Прякото взаимоотношение с учителя е най-хубавото, само че днешните деца ще учат от ден на ден от електронни устройства и не можем да пренебрегнем това, акцентира министърът.

Едно от предложенията на МОН е и 20% от часовете да преминат в електронна среда, с цел да не се постанова учениците да стават прекомерно рано или да си потеглят прекомерно късно от образователните занятия. По думите на Красимир Вълчев ранното ставане работи демотивиращо на децата, а късното им прибиране при двусменен режим е причина за произшествия. Предложението е за учениците след 4 клас и за учебните заведения с утвърден план за нововъведения.

Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Нормална таблица " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ", " sans-serif " ; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР