От месец насам в басейните в Кьолн не се изисква

...
От месец насам в басейните в Кьолн не се изисква
Коментари Харесай

Вече може без горнище - революция в германските басейни

От месец насам в басейните в Кьолн не се изисква носенето на горнище - без значение от пола на къпещия си. В Берлин пък е по този начин към този момент от два месеца. Как е била реализирана тази нова независимост? Разказва " ".

През декември 2022-а година Лоте Мис възнамерявала посещаване на закрит плувен басейн в Берлин и особено се уведомила авансово по телефона дали е допустимо да плува там " топлес ". Служителите дали отговор позитивно, само че на място я помолили или да покрие гърдите си, или да напусне. След като 33-годишната жена отказала да се подчини, администрацията на берлинския басейн извикала полицията.

" Заради пола ми се отнесоха към мен като човек второ качество, беше доста унизително и неприятно. Те ме лишиха от опцията независимо да реша по какъв начин да представям тялото си ", споделя Мис пред Дъждовни води.

" Обмислих всичко и взех решение, че не желая да се срамя от гърдите си, не е обикновено ", продължава активистката. Според нея непрекъснатата сексуализация, на която са подложени дамите, не се лимитира единствено до гърдите. " Аз просто не желая повече да се помирявам с това ", изяснява мотивацията си тя.

Лоте Мис подала тъжба до омбудсмана в Берлин, отговарящ за използването на локалния реформаторски антидискриминационен закон, влезнал в действие през юни 2020-а година.

В плувните басейни на немската столица в действителност в никакъв случай не е имало условия по отношение на облеклото - то трябвало да е " обикновено облекло за плуване ".

Оттам нататък всичко зависело от интерпретацията на личния състав. След публичния резонанс, провокиран от случилото се с Лоте Мис, през март 2023-та година Асоциацията на публичните басейни в Берлин - с гаранцията, че всички гости могат да плуват голи до кръста, покрити би трябвало да бъдат единствено " първичните полови белези ".

" Проблемът " с гърдите не е от през вчерашния ден

Едно от първите каузи, основани на берлинския закон за битка с дискриминирането, е това на Габриел Льобретон от 2021-а година. Тя посетила по монокини открит плувен басейн в берлински квартал с петгодишния си наследник. Льобретон отказала да покрие гърдите си, вследствие на което била извикана полиция. В последна сметка тя и детето ѝ били принудени да изоставен.

Жената решила да отбрани правата си в съда, само че изгубила на първа инстанция. Районният съд постановил, че женските гърди са разнообразни от мъжките и по тази причина могат да бъдат третирани иначе. Сега Льобретон се пробва да апелира решението.

" Предположението, че сексуализацията на женските гърди по някакъв метод се корени в биологията и затова е наложителна, не дава отговор на действителността ", споделя пред Дъждовни води Леони Тум, юристът на Льобретон.

Според нея правосъдното решение подкопава самата концепция за антидискриминационно законодателство. Излиза, че в случай че " част от обществото не е съгласна с нещо, това е задоволително за оправдаване на дискриминирането ".
След като през 2021-а на Льобретон ѝ било подредено да напусне басейна, активистки от Берлин основават феминисткия алианс " Gleiche Brust für alle " ( " Еднакви гърди за всички " ), който се застъпва за десексуализацията на човешкото тяло.
" Мъжете нямат потребност да крият брадите си, а по някакъв метод тъкмо подобен е и казусът с женските гърди ", изяснява Леони Тум.

Германия има дълга история, обвързвана с демократичното отношение към голотата. Напълно голи къпещи се могат да се видят по плажовете и в парковете даже и на най-консервативните региони на страната. Традицията на обществената голота е част от така наречен " просвета на свободното тяло " - придвижване от края на 19-и век, което подчертава върху здравословния метод на живот и общуването с природата.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР