От Гърция и Турция можем да доставяме около 20 млрд.

...
От Гърция и Турция можем да доставяме около 20 млрд.
Коментари Харесай

Петков: България ще преразгледа газовите договори, включително тези за транзит

От Гърция и Турция можем да доставяме към 20 милиарда кубически метра газ, потреблението на България е към 3.5 милиарда. Това съобщи вицепремиерът Асен Василев на брифинг на управлението на " Продължаваме промяната " по проблема със прекъсването на газовите доставки за България от страна на „ Газпром “.

Василев сподели, че прекъсването на подаването на газ е едностранен акт, с който е нарушен договорът сред " Газпром " и " Булгаргаз ", които са си създали заплащането по контракт, само че газът е спрян, макар направеното заплащане. Това значи, че имаме една неточна страна по този контракт. Това не ни учудва, сподели Василев, като подсети, че същият проблем сме имали и през 2009 година и през 2014 година

Като държавно управление чакахме тези проблеми и започнахме подготовката още февруари, добави още той.

През т.нар гръцка връзка ще можем да доставяме 3 милиарда кубически метра газ на година плюс 2 млрд, в случай че го разтеглим. От Гърция и Турция, без гръцката връзка, все още можем да доставяме общо към 20 милиарда кубически метра. 2 милиарда през Кулата и 17-18 милиарда през интерконеторите с Турция. Потреблението на България е сред 3 и 3.5 милиарда

" Да се твърди, че нямаме трасета, по които да доставим газ, е смешно. Да се разчита на построяването на гръцката връзка, е опрощение да не си създадем диверсификацията ", сподели Василев.

В момента няма понижено ползване към българските консуматори, сподели той.

" Взимаме ясна позиция в спора във войната в Украйна, сподели още той и не се опитваме да балансираме, където виждаме ясна експанзия ", разяснява министър председателят и водач на Политическа партия Кирил Петков. По думите му има доста политически и стопански кръгове у нас, които пазят съветските ползи. " Политическа партия ще бъде партия, която ще пази единствено българските ползи, като част от европейското семейство ", сподели още той.

Асен Василев изясни и за какво Николай Павлов е бил отхвърлен от поста си в „ Булгаргаз”.

„ Булгаргаз” има контракт за доставка на 1 милиарда куб. м азерски газ на година, и то на по-ниска цена. През септември предходната година Павлов подписва анекс, с който се отхвърля от тези доставки. Щетата от това е сред 500 000 и 1 млн. лева дневно. Министерство на вътрешните работи събра данни против Павлов и те бяха изпратени на Прокуратурата. До момента тя не е направила нищо по въпроса ", сподели още вицепремиерът.

„ Работим по общоевропейско решение, тъй че цената да стане по-ниска от тази, на която купувахме от „ Газпром”. Към момента сме говорили с Гърция и Италия за общи доставки. Утре имаме срещи в Брюксел, с цел да ускорим работата по тези общи покупки. Това, което виждаме сега, е невиждана икономическа експанзия против България”, безапелационен е Василев.
https://www.facebook.com/novinite.bnt/videos/1151955875386926
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР