От днес, 29 септември, в АЕЦ Козлодуй започва плановият годишен

...
От днес, 29 септември, в АЕЦ Козлодуй започва плановият годишен
Коментари Харесай

За месец АЕЦ "Козлодуй" ще работи само с един блок

От през днешния ден, 29 септември, в АЕЦ „ Козлодуй ” стартира плановият годишен ремонт на VІ-ти блок, който е планувано да продължи до началото на ноември. В този интервал атомната централа ще работи единствено с един енергоблок - V-ти.

Спирането на един от блоковете на АЕЦ " Козлодуй "  бе очаквано с паника от бизнеса у нас, защото може да се окаже следващ фактор, който подвига цената на електрическата енергия на свободния енергиен пазар. Обещанията на служебния министър председател и на министъра на енергетиката са, че през октомври последните два блока на държавната Топлоелектрическа централа " Марица изток " 2 ще излязат от плановия ремонт и ще проработят, по този начин че да няма дефицит на евтина електрическа енергия.

" Плановият ремонт на единия енергоблок на АЕЦ „ Козлодуй “ няма да окаже влияние на пазара, отново сме на най-ниската цена в Европа след Полша ", увери през днешния ден министърът на енергетиката пред Българска национална телевизия Андрей Живков. " От август насам направихме всичко допустимо държавните електроцентрали да влязат напълно в микса, главно Топлоелектрическа централа „ Марица Изток 2 “ и се получи по този начин, че тя избави ситуацията, т.е. успяхме да задържим цените на долното равнище на Европа ", сподели той.  И добави, че предлага да се преразгледа наредбата за електроносителите и да се приведе към модерните европейски практики.

Живков напомни, че от 1 юли пазарът се либерализира във връзка с всички небитови консуматори - компании, общински здания, лечебни заведения, образователни заведения и други, което е съвпаднало с внезапния скок на цените на свободния пазар. " Цената на тока се подвига в цяла Европа. Икономиката се възвръща след коронавирус, има огромно търсене на енергоносители, в това време поради зелената договорка изваждат електроцентралите на въглища от микса на електрическа сила и това са комплекс от фактори, които обуславят повишението на цените ", сподели Живков.

Той изясни, че след 1 юли една огромна част от българските консуматори на свободната енергийна борса са се оказали клиенти на снабдител от последна инстанция и по този начин резултатът от покачването на цените се мултиплицирал.

" Затова предлагаме на КЕВР за избран интервал от време тази цена да бъде смъкната и в това време да се направи една акция - да речем за три месеца, в която да се изясни на компаниите по какъв начин да си намерят търговец на естествени цени ", сподели енергийният министър.

По време на плановия ремонт в АЕЦ " Козлодуй " ще бъдат осъществени нужните ремонтни действия на оборудванията и превантивно техническо обслужване, които да обезпечат безвредната и надеждна работа на оборудването и системите на блока. Ще продължи осъществяването на плануваните ограничения, свързани с дълготрайната употреба. Реакторът ще бъде презареден със свежо нуклеарно гориво за идната 27-а горивна акция. За 12-те месеца на приключилата 26-а горивна акция шести блок е създал над 8 милиарда 200 млн. kWh електрическа енергия, осведомиха от АЕЦ " Козлодуй ".

 
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР