Основният проблем е, че Централната избирателна комисия, въобще държавата, е

...
Основният проблем е, че Централната избирателна комисия, въобще държавата, е
Коментари Харесай

Даниел Стефанов: За провеждането на избори държавата е зависима от една компания

Основният проблем е, че Централната изборна комисия, изобщо страната, е на практика напълно подвластна от услугите, които дава една компания , съобщи в изявление за БНР специалистът по изборни системи и учител в Нов български университет Даниел Стефанов.
Не приказваме единствено за цената на машините, а за цената, която компанията желае, с цел да поддържа целия избирателен развой, освен това освен на тези избори , добави той. 

„ Стигаме досега, в който българската страна не може да направи независимо избори без една съответна частна компания “, разяснява Стефанов в предаването „ Преди всички “. По думите му връзките сред „ Сиела “ и ЦИК наподобяват много обтегнати.

Стефанов предвижда, че „ частната компания ще получи заплащане покрай това, което желае “, тъй като сега няма рационално решение, което да подсигури както спазването на закона, по този начин и надеждното образуване на парламентарните избори на 11 юли.

 Снимка: БГНЕС

Гласуването с машини в чужбина е безусловно ненужно и оскъпява фрапантно машинното гласоподаване , счита той.

Първо би трябвало да се реши дали с наличните машини се подсигурява гласуването единствено в България или ще се направи опит да се покрие и гласуването в чужбина с машини, сподели още Даниел Стефанов.

Според него би трябвало да се намерения и за хипотезата да има прекалено много хора пред изборните секции в края на изборния ден .

„ Не е лесна работата на ЦИК, само че най-трудна наподобява работата на гласоподавателите “, акцентира Даниел Стефанов.

Има хора, които явно не са употребявали компютър и подобен вид технологии и те би трябвало да бъдат върнати в изборния развой, безапелационен е специалистът.

„ Най-голямата заплаха е да оставим отвън изборите хората, които не са задоволително софтуерни. Нито един способ за гласоподаване не би трябвало да играе тази роля - на решето и на предел пред гласоподавателите . “

Според Стефанов сега се опитваме с модел на изборна администрация от 90-те години да вкарваме технологии на 21 век .

Цялото изявление слушайте в звуковия файл. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР