Омбудсманът Диана Ковачева сезира вицепремиера и министър на регионалното развитие

...
Омбудсманът Диана Ковачева сезира вицепремиера и министър на регионалното развитие
Коментари Харесай

Големи проблеми с винетките - жалби заливат омбудсмана

Омбудсманът Диана Ковачева сезира вицепремиера и министър на районното развиване и благоустройството Гроздан Караджов за множеството тъжби до институцията, в които жители търсят съдействието й, за наложени обезщетителни такси поради позволена неточност в изписването на регистрационния номер на автомобила при закупуване на е-винетка.

Проблемът е, че тези водачи на МПС схващат, че неведнъж са регистрирани като извършители, едвам когато бъдат спрени от екипи на БГТОЛ. По този метод те са приравнявани със случаите, при които въобще липсва платена пътна такса.

Омбудсманът упорства пред министър Караджов да бъде прекратена непозволената процедура по събиране на обезщетителни такси. А нарушителите да бъдат уведомявани навреме за наложените им санкции, в това число да се прави и нужната преценка за незначителен случай, според Закона за административните нарушавания и санкции.

Проф. Ковачева акцентира, че има фрапантни случаи за налагане на санкции и дава съответен образец за това – на водач на МПС с регистрирани 50 нарушавания единствено в границите на 3 месеца, за които той схваща от екип на БГТОЛ.

" Смятам тази процедура за неприемлива – записват се нарушавания и надлежно се постановат неведнъж обезщетителни такси, без съответните водачи на моторни транспортни средства да подозират за това. В дадения образец лидерът на транспортното средство следва да заплати 3 500 лева, в случай че желае да бъде освободен от административнонаказателна отговорност “, безапелационна е Диана Ковачева.

Освен това тя подчертава върху обстоятелството, че липсва гласност и бистрота за събраните и разходвани парични средства от обезщетителни такси.

Проф. Ковачева напомня, че в тази връзка омбудсманът неколкократно написа рекомендации към ръководителя на Управителния съвет на Агенция " Пътна инфраструктура “ (АПИ) - при налагане на наказания за липса на винетка, притежателят на лекия автомобил да бъде известен навреме, само че тези рекомендации остават без резултат.

" От АПИ декларират, че на уеб страницата на bgtoll.bg, секция " Проверка на нарушавания “, може да бъде осъществена инспекция за нарушавания на консуматори на платената пътна мрежа. Уверяват, че прецизно съблюдават регламентацията в законовата и подзаконова нормативна уредба по отношение на реда и метода на известяван на водачите на пътни транспортни средства при открити нарушавания, свързани с несъблюдение на отговорностите им за възнаграждение на изискуемите такси при прекосяване по платената пътна мрежа “, показва публичният бранител.

Диана Ковачева добавя, че е обърнала внимание на Агенцията и върху правосъдната процедура, с която се анулират наказателни постановления на шеф отдел " Контрол и правоприлагане “ в Националното тол ръководство и АПИ към този момент е наказана да заплати правосъдните разходи.

" В случай на неправилно изписване на регистрационен номер съдът приема /Решение № 400 от 8.07.2020 година по а.н.д. № 343/2020 година на Районен съд - Пазарджик/, че става въпрос за незначителен случай по смисъла на член 28 от Закона за административните нарушавания и санкции /ЗАНН/. Преценката за " незначителност " следва да се прави на база фактическите данни по всеки съответен случай. При неверно изписване на регистрационен номер е налице заплатена винетна такса и това е от значително значение, защото не може да се третира по един и същи метод лице, което в никакъв случай не е заплатило такава с лице, което е заплатило и несъзнателно е изписало неверно номера на транспортното средство. От това не би могло да настъпят каквито и да са вредоносни последствия или вреда за страната, респ. фикса “, показва омбудсманът.

Проф. Ковачева написа, че към този момент е отправяла рекомендация към АПИ да подхващат дейности - преди налагане на санкции, административнонаказващият орган да прави преценка дали е налице незначителен случай.

" Съгласно член 28, алинея 1 от Закон за административните нарушения и наказания: " За незначителен случай на административно нарушаване наказващият орган не постанова наказване на нарушителя, като го предизвестява документално, че при осъществяване на друго административно нарушаване от същия тип, представляващо незначителен случай, в едногодишен период от влизането в действие на предизвестието, за това друго нарушаване ще му бъде наложено административно наказване “, цитира наредбата омбудсманът.

Позицията на АПИ обаче е, че несъответствието сред данните на транспортно средство, с което е употребена платената пътна мрежа и за което е заплатена съответната пътна такса, съставлява нарушаване, във връзка с което се ползват разпоредбите на ЗДвП.

Проф. Диана Ковачева е безапелационна и че е нужна законодателна смяна - явен, бърз и обективен механизъм за възобновяване на недължимо платените суми в резултат на сбъркани е-винетки.

Подчертава, че направената предходната година смяна в Закона за пътищата дава опция за промяна на данните на е-винетката отсега нататък, само че не взема решение проблемите на пострадалите с към този момент платените преди корекцията санкции, заради което им се отхвърля връщане на импортираните суми, което съгласно омбудсмана е неприемливо.

" Смятам че по този метод жестоко се нарушават правата и ползите на жителите. На процедура усвояването по този метод на средства е безпричинно обогатяване, като причините ми са същите като посочените нагоре претекстове на съда – при неверно изписване на регистрационен номер е налице заплатена винетна такса “, аргументира позицията си омбудсманът.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР