Около 300 000 пенсионери ще останат под прага на бедност,

...
Около 300 000 пенсионери ще останат под прага на бедност,
Коментари Харесай

Зад вдигането на линията на бедност: Кой изпада под прага й

Около 300 000 пенсионери ще останат под прага на беднотия, по тази причина се обърнах към министъра на труда с рекомендация още преди края на тази година линията на беднотия да стане най-малко 504 лева Това сподели омбудсманът Диана Ковачева по.
Още по темата
На 21 септември служебният кабинет реши, че линията на беднотия в България през 2023 година ще бъде 504 лв.. Стойността ѝ ще се увеличи с 91 лв. или с 22% спрямо актуалната 2022 година

Омбудсманът Диана Ковачева обаче упорства линията на беднотия да бъде вдигната още тази година, тъй като към 300 000 пенсионери ще останат под този предел.

Според Ковачева зимата ще бъде сложна за доста хора. Тя предвижда, че компликации ще има и за хората с увреждания, и тези, които разчитат на обществени помощи. Според нея предвижданата линия на беднотия не е задоволителна, тъй като не отразява дребната потребителска кошница.

Омбудсманът сподели, че би трябвало наложително да има обезщетения за потребителите на газ , както и за хората, които се отопляват на дърва и пелети. По думите ѝ хората, които се отопляват на твърди горива, са към 40%, като означи, че цената на дървата за огрев и пелетите е скочила с близо 70%, което е в пъти повече от годишната инфлация. Вчера омбудсманът е сезирала Комисията за защита на конкуренцията с искане за инспекция за какво е лимитирана доставката на дървата за огрев и за какво цените порастват.

Увеличението на линията на беднотия няма да се отрази значимо на българските жители, разяснява тематиката икономическият консултант на КТ " Подкрепа " Ваня Григорова пред. По думите ѝ най-сериозно повишението ще се усети от хората с увреждания .

" С нищо друго линията на беднотия не е значима за българския жител. Защото тя не се отразява даже на обществените помощи. Най-големият проблем е доближаването на линията на беднотия до чистата минимална заплата ", сподели още тя.

Притеснително съгласно Григорова е, че работещите български жители са покрай линията на беднотия. " Най-уязвимите групи са хората, които нямат непрекъснати доходи. Пенсионерите имат. Освен това, единствените приходи, които се усилиха, са точно пенсиите ", добави икономистът.

Прогнозата ѝ за инфлацията е, че тя ще продължи да нараства. " Дали ще стигнем 20% до Нова година - не сме врачки, с цел да знаем. Със сигурност ще продължава да се усилва. Несигурността за цената на горивата се отразява на всички останали цени ", акцентира икономистът.

Григорова също настоя да се откри стабилно решение за налични цени на горивата.

" Ако не - ще продължаваме да се чудим по какъв начин да компенсираме, а това не може да продължава безпределно. Ако ги няма обезщетенията, доста от българските компании ще би трябвало да затворят. От друга страна, безкрайното компенсиране не може да продължава ", уточни тя.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР