Обикновено палеонтолозите се натъкват на откъслечни моменти във времето, при

...
Обикновено палеонтолозите се натъкват на откъслечни моменти във времето, при
Коментари Харесай

Новооткрито място разкрива 120 млн. години от историята на Земята

Обикновено палеонтолозите се натъкват на откъслечни моменти във времето, при които изискванията са били подобаващи и са трансформирали някои растения или животни във вкаменелости. Сега обаче откриватели откриха цяло едно място, което пази информация за развиването на живота за интервал от 120 млн. години. Нещо повече – то включва палеозойската епоха, която е изключително значима, само че едва изучена. Единственият проблем е, че това скъпо за палеонтологията благосъстояние се намира на едно от най-недостъпните места на планетата.

Science Advances оповестява, че не крайбрежията на река Пийл, която на север се влива в делтата на Макензи и след това – в Северния ледовит океан, учени са се натъкнали на скали, които са запазили данни за живота на океанското дъно за интервал от 120 млн. години (т.е. преди 490-370 млн. години).

„ Нечувано е да разполагаме с толкоз огромна част от земната история на едно-единствено място – споделя доктор Ерик Сперлинг от Станфордския университет. – Не знам да съществува друго място, на което можеш да изучиш толкоз дълъг интервал от земната история, където на процедура няма никакви промени в неща като водната дълбочина или вида на коритото. “

Дори когато изискванията благоприятстват образуването на вкаменелости, геоложките процеси постоянно унищожават образуванията и ни остават само фрагменти.

Река Пийл пази данни от началото на горния Камбрий – интервал, в който кислородът е бил прекомерно нищожен, с цел да могат да съществуват изключително доста животни – чак до междинния девонски интервал, когато рибите са завладяли моретата. Включени са и задачите ери ордовик и силурския интервал (с дребни прекъсвания). По-нататъшните изследвания на района ще ни разкрият повече информация за античните типове, живеещи в тези морета, които по това време не са се намирали в непосредствена непосредственост до Арктическия кръг.

Запазените вкаменелости из река Пийл могат да ни оказват помощ да изчислим по-прецизно и интервалите на други находища и надлежно – да ни разреши да си изградим една по-детайлна картина на за тях.

Източник: IFLScience

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР