Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Нормална таблица; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0;

...
Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Нормална таблица; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0;
Коментари Харесай

АФИС: БСП води пред ГЕРБ с 1,2%

Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Нормална таблица " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ", " sans-serif " ; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

Преднина от 1,2% на Българска социалистическа партия пред ГЕРБ демонстрира последното изследване на социологическа организация АФИС.Спореддопитването, направено измежду 1 604 души в интервала 10 - 15 май, Българска социалистическа партия ще завоюват евроизборите с 25.7%, а ГЕРБ ще заемат втора позиция с 24.5%.ДПС биха заели трето по отношение на данните, а " Воля " изпреварват Вътрешна македонска революционна организация.

Агенцията обаче подчертава, че разликата сред първите две политически сили е в границите на допустимата статистическа неточност. Предвид това и разликата в степента на мотивираност на поддръжниците на партиите, организацията " по никакъв метод " не може ясно да съобщи, че спечелилият на идните избори е предупреден.

С други думи кръгът на " обвинените " призьори в идващия Европейски парламент се изчерпва с трима сигурни играчи и двама под въпрос, пишат от АФИС.

Данните на организацията свидетелстват за относително висока декларативна настройка за присъединяване на пълнолетните български жители в идните европейски избори. От 1 604 интервюирани лица 1 008 декларират подготвеност да отидат до урните. Това предпоставя изборна интензивност от 62.8%.

Ето и анализът на АФИС на база настройките на гласоподавателите:

Първият коментар тук е по адрес на така наречен " огромни " - Българска социалистическа партия и ГЕРБ. Преди месец, т.е. преди горещата фаза на акцията, двете обединения разпределяха между тях общо над 60% от всички гласове. Сега този дял е понижен с 10 на 100. Регистрираме нетипично висок дял на дребни партии и самостоятелни претенденти, които получават към 1% и повече.

Едно от вероятните пояснения на този феномен дават данните от отговорите на въпроса за мотивацията за гласоподаване. 6.6% от интервюираните и декларирали че ще гласоподават за партия или коалиция, отиват на тези избори с претекста " За да попреча на избрана партия да завоюва ". Почти в равна степен този дял се разпределя точно сред Българска социалистическа партия и ГЕРБ. На процедура протестният избор против " огромните " намира банкет в лицето на редица по-малки партии и обединения и даже някои самостоятелни претенденти.

С оглед на околните дялове е значимо да се означи, че двете обединения се употребяват с друга степен на готовност на своите последователи. Анализът на данните демонстрира, че макар минималната преднина на Българска социалистическа партия за България, електоралният корпус на ръководещата партия е по-силно мобилизиран, което може да резултира и в замяна на местата.

Вторият коментар е по отношение на резултатът на Коалиция за България. На електоралния въпрос, заложен отворено (без изтъкване на имена на партии и кандидати) или затворено (с изтъкване на имена на партии и кандидати), 71% от евентуалните гласоподаватели на тази коалиция заявяват настройка да поддържат Българска социалистическа партия, само че при теста с бюлетината избират Коалиция за България.

Невъзможно е да се направи прогноза по този въпрос, защото до изборния ден нещата могат да се трансформират вследствие на финалните линии на акцията. Както посоката, по този начин и мащабът на такава възможна смяна ще останат незнайни до последния миг.

Третият коментар е по отношение на данните за дребните партии и претенденти (около 1%). Няма по какъв начин да не се спомене, че сумарно вотът за всички тези партии, обединения и самостоятелни претенденти е 2 пъти повече спрямо предходните Евроизбори. До огромна степен може да се каже, че това също е протестен избор, или избор против статуквото, който обаче надали ще се осъществя в мандати.

Четвъртият коментар е за тези интервюирани, които са предпочели разновидността " Не поддържам никого ". От опит знаем, че този дял в анкетни изследвания е мощно пресилен поради по-високата му престижност спрямо разновидността " Няма да гласоподавам ". Анализът на профила на интервюираните лица обаче разкрива, че близо две трети от тази подизвадка или сигурно няма да гласоподават, или по-скоро няма да гласоподават.

Нашата прогноза по този въпрос е, че делът на тези гласоподаватели, които в изборния ден ще маркират квадратчето в бюлетината " Не поддържам никого ", няма да надвиши 2.6%, имайки поради, че на Парламентарни избори 2017, този дял е бил 2.3%.

Според АФИС ГЕРБ е постигнала по-висока степен на готовност на своите гласоподаватели спрямо главния си съперник Българска социалистическа партия. Най-високата готовност по традиция била на Движение за права и свободи, само че и Вътрешна македонска революционна организация доста сполучливо провели акцията си.

Освен скритите си преимущества, с които се употребява всяка ръководеща партия, ГЕРБ разполагали и с още едно преимущество - " Коалиция за България ". Новата коалиция на АБВ отнемала гласове от Българска социалистическа партия съгласно социолозите.

Иронията тук обаче е, че " Коалиция за България " е прикрито преимущество и за Българска социалистическа партия, в случай че тя съумее да си " прибере " в последния миг гласовете, които при други условия абсолютно биха били в нейна изгода, прецизират анализаторите социолозите.

На процедура триумфът на ГЕРБ е подвластен и от акцията на други партии, а триумфът на Българска социалистическа партия е подвластен само от нейните лични сили, и до каква степен тя е съумяла да " преведе " по-далечните евротеми на своите гласоподаватели. Не би трябвало да се не помни, че когато опре до избори за Европейски парламент, електоратът на Българска социалистическа партия обичайно е по-ниско стимулиран в сравнение с при парламентарни избори, написа организацията.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР