Станахме ли черната овца на ЕС?
Непосредствено преди изборите с вярата да се окаже смешка предизвестих, че наподобява ще имаме една неприятна и една добра вест. Лошата: изборът сред Европейския съюз и (бившия) Съветски съюз ще е в интерес на втория. А положителната: изборът сред статуквото и смяната на олигархическия модел ще е в интерес на смяната. Но предвидих, че си заслужава да помислим и дали можем да осъмнем с две неприятни вести: съветизация без друга смяна. И за жалост от ден на ден натам вървят нещата...
Управляващите към този момент освен не приказват за олигархически модел - той остана в предизборната реторика, само че като че ли са по-благосклонни към носителите му, в сравнение с към съперниците му, инициирали митингите против него в края на 2025 година. За сметка на това поредно постановат държавна политика на проруски евроскептицизъм, въпреки с половин уста да настояват противоположното.
Първата " европейска работа " на Румен Радев като министър-председател на България бе в несъгласие с останалите страни от Европейски Съюз да не се причисли към самодейността за арбитражен съд против Путин поради експанзията му в Украйна. Нямало смисъл, в случай че не бъде надвит, което пък нямало по какъв начин да стане, размахва пръст Радев. Макар да му е ясно, че смисълът на трибунала е не толкоз на практика - още на следващия ден Путин да бъде задържан и съден, колкото алегоричен - поръчка кой зад кого стои във войната. Както и надали не му е ясно, че отводът му е точно алегорично обръщение и то с троен получател.
Първо, към Путин: в България пристигна държавно управление, което е на съветска страна. Второ, към Европейски Съюз: щом сме демократична общественост, ще ме търпите, както търпяхте Орбан. И трето, към локалните гласоподаватели, на които съветската агитация съумя да внуши, че да кажем " не " на Европейски Съюз, е демонстрация на самостоятелност, а не продължение на зависимостите от руските времена. Посланието на Радев към тях е: аз защищавам вашия народен интерес, нищо че той наложително би трябвало да съответствува с съветския.
И откакто с реакцията към трибунала Радев даде знак, че не приема Путин за отговорен, побърза да даде подобен и че не приема украинците за негова жертва. Едва дочака първия месец от ръководството си, с цел да оповести, че " поставя завършек на даването на въоръжение от българската войска за Украйна... Вече сме дали задоволително ". Колко е задоволително, когато съветските офанзиви не престават, дори по-ожесточени, в сравнение с при започване на войната. Но ние, вместо да проявим ценностна взаимност с сътрудниците си от Европейски Съюз и човешко съчувствие към нападнатите ни съседи, в това число и към сънародниците ни измежду тях, се занимаваме с бакалски сметки. А и те дори не излизат, тъй като сме предоставяли оръжие на Украйна, което към този момент не ни е било належащо, а и това от дълго време не вършим. Какво значи шумно да откажеш помощ, която и без туй не предлагаш? Значи втора проява (за по-малко от месец), че България към този момент не е на страната на Украйна, а е на страната на Путин. И няма значение, че по негова заповед починаха неоснователно към този момент два милиона души по фронтовете и в тила на войната. И че трансформира живота на живите в призрачен сън, единствено тъй като желаеха да влязат в Европейски Съюз и да живеят обикновено като нас.
На Радев обаче и това му беше малко и незабавно откри метод за трета проява на верноподаничество към Москва, като единствен в Европейски Съюз се закани, че ще наложи несъгласие на 21-ия пакет наказания против Русия, в случай че в тях участва патриарх Кирил - някогашен сътрудник на Путин от Комитет за Държавна сигурност (на СССР) и сегашен олигарх. Радев твърди, че го защитавал не персонално, а като глава на Руската православна черква, само че това още по-дълбоко го обвързва с съветската експанзия в Украйна и демаскира миролюбието му като протоколно. Защото точно РПЦ разгласи нахлуването на Путин в Украйна за Свещена война, която Русия води против Запада, " изпаднал в сатанизъм " и тям сходни брътвежи, без връзка със здравия разсъдък и в отричане на православната нравственос. Те звучат по-заплашително и от ислямски фундаментализъм и издават нещо, което за наблюдаващите от дълго време не е загадка - войната в Украйна за Путин единствено въведения към война със Запада, т.е. с Европейски Съюз. И единствено чака Украйна да падне, с цел да продължи нататък.
На Радев обаче наподобява не му е неловко, че с поддръжката си за " свещената война " се трансформира в черната овца на Европейски Съюз и дори му дава ум, " с цел да оцелее ", самичък да застане против себе си. " Европа има потребност от солидна доза евроскептицизъм ", споделя от позицията на последна по какви ли не индикатори страна в съюза. По някои от тях единствено Унгария падна под нас, точно когато следваше съветските ползи. Защото геополитическият тест зад кого стоиш във войната в Украйна е тест дали си за народна власт или за тирания, а диктатурите неизбежно обричат популацията си на беззаконие и бедност.
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Управляващите към този момент освен не приказват за олигархически модел - той остана в предизборната реторика, само че като че ли са по-благосклонни към носителите му, в сравнение с към съперниците му, инициирали митингите против него в края на 2025 година. За сметка на това поредно постановат държавна политика на проруски евроскептицизъм, въпреки с половин уста да настояват противоположното.
Първата " европейска работа " на Румен Радев като министър-председател на България бе в несъгласие с останалите страни от Европейски Съюз да не се причисли към самодейността за арбитражен съд против Путин поради експанзията му в Украйна. Нямало смисъл, в случай че не бъде надвит, което пък нямало по какъв начин да стане, размахва пръст Радев. Макар да му е ясно, че смисълът на трибунала е не толкоз на практика - още на следващия ден Путин да бъде задържан и съден, колкото алегоричен - поръчка кой зад кого стои във войната. Както и надали не му е ясно, че отводът му е точно алегорично обръщение и то с троен получател.
Първо, към Путин: в България пристигна държавно управление, което е на съветска страна. Второ, към Европейски Съюз: щом сме демократична общественост, ще ме търпите, както търпяхте Орбан. И трето, към локалните гласоподаватели, на които съветската агитация съумя да внуши, че да кажем " не " на Европейски Съюз, е демонстрация на самостоятелност, а не продължение на зависимостите от руските времена. Посланието на Радев към тях е: аз защищавам вашия народен интерес, нищо че той наложително би трябвало да съответствува с съветския.
И откакто с реакцията към трибунала Радев даде знак, че не приема Путин за отговорен, побърза да даде подобен и че не приема украинците за негова жертва. Едва дочака първия месец от ръководството си, с цел да оповести, че " поставя завършек на даването на въоръжение от българската войска за Украйна... Вече сме дали задоволително ". Колко е задоволително, когато съветските офанзиви не престават, дори по-ожесточени, в сравнение с при започване на войната. Но ние, вместо да проявим ценностна взаимност с сътрудниците си от Европейски Съюз и човешко съчувствие към нападнатите ни съседи, в това число и към сънародниците ни измежду тях, се занимаваме с бакалски сметки. А и те дори не излизат, тъй като сме предоставяли оръжие на Украйна, което към този момент не ни е било належащо, а и това от дълго време не вършим. Какво значи шумно да откажеш помощ, която и без туй не предлагаш? Значи втора проява (за по-малко от месец), че България към този момент не е на страната на Украйна, а е на страната на Путин. И няма значение, че по негова заповед починаха неоснователно към този момент два милиона души по фронтовете и в тила на войната. И че трансформира живота на живите в призрачен сън, единствено тъй като желаеха да влязат в Европейски Съюз и да живеят обикновено като нас.
На Радев обаче и това му беше малко и незабавно откри метод за трета проява на верноподаничество към Москва, като единствен в Европейски Съюз се закани, че ще наложи несъгласие на 21-ия пакет наказания против Русия, в случай че в тях участва патриарх Кирил - някогашен сътрудник на Путин от Комитет за Държавна сигурност (на СССР) и сегашен олигарх. Радев твърди, че го защитавал не персонално, а като глава на Руската православна черква, само че това още по-дълбоко го обвързва с съветската експанзия в Украйна и демаскира миролюбието му като протоколно. Защото точно РПЦ разгласи нахлуването на Путин в Украйна за Свещена война, която Русия води против Запада, " изпаднал в сатанизъм " и тям сходни брътвежи, без връзка със здравия разсъдък и в отричане на православната нравственос. Те звучат по-заплашително и от ислямски фундаментализъм и издават нещо, което за наблюдаващите от дълго време не е загадка - войната в Украйна за Путин единствено въведения към война със Запада, т.е. с Европейски Съюз. И единствено чака Украйна да падне, с цел да продължи нататък.
На Радев обаче наподобява не му е неловко, че с поддръжката си за " свещената война " се трансформира в черната овца на Европейски Съюз и дори му дава ум, " с цел да оцелее ", самичък да застане против себе си. " Европа има потребност от солидна доза евроскептицизъм ", споделя от позицията на последна по какви ли не индикатори страна в съюза. По някои от тях единствено Унгария падна под нас, точно когато следваше съветските ползи. Защото геополитическият тест зад кого стоиш във войната в Украйна е тест дали си за народна власт или за тирания, а диктатурите неизбежно обричат популацията си на беззаконие и бедност.
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




