Бива ли такава просвета, търтей майчин?
Вчера беше 24 май. Ден на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност. И най-славното зрелище в годината — всички ще извадят кирилицата от шкафа, ще я облекат с гиздав венец и ще тръгнат да я разнасят като горди пазители на традициите. Социалните мрежи ще пламнат с бодри, умилителни слова и всички ще бъдем грамотни най-малко за ден.
В края на деня, когато фасадата на подправената просветеност падне, всички още веднъж ще пишат " неЙскам " и " наЙстинали ".
Отдавна знаем, че не става въпрос за дислексия или някакви други усложнения, а за чиста неначетеност. Става въпрос за хора с висше обучение, които водят кореспонденцията си на шльокавица, тъй като по този начин мислели по-лесно. Хора, които назовават " граматика " всичко, до което не желаят да се допират, тъй като им лишава от времето за чилване и скролване. Но с цел да не ги помислим за елементарни, ще сложат Кирил и Методий на профилната си фотография в обществените медии. Вдругиден ще се върнат на " здравей те търсиме си нов полюлей ".
Не инцидентно този ден съответствува с различен всеобщ празник. Двадесет и четвърти май в България е и времето на абитуриентските балове. Преди години 24 май беше специфичен ден за гимназиите — образователните заведения, в които в действителност се излизаше с някакво обучение. Гимназията означаваше нещо. Гимназията беше хайлайф, авторитет, ярко бъдеще. Само те заслужаваха да честват на деня на буквите. Останалите учебни заведения завършваха на други дати, тъй като равнището им беше друго. Сега тази разлика от дълго време е заличена. На двадесет и четвърти май приключват всички — от математическата гимназия до заводското учебно заведение, както им пристигна редът. Отдавна няма значение. Отдавна майката на Петко е решила дилемите на матурите за всички, тъй като единствено по този начин може да заплати тока зимата. Пък и едно време е приключила Гимназията, би трябвало да пази реномето на учебното заведение си.
Бива ли Шопската салата да е от Монако?
В някаква доста извратена действителност живеем
И всеки от тези зрелостници, таман приключващи с нещо, което не изисква чак такова изпитание, стои горделив като монумент на селски площад и афишира, че ще си вземе една година отмора и след това ще реши какво да прави с живота си. От какво ще си почиваш бе, търтей майчин?
От това, че татко ти работи на два градежа и кара такси през нощта, с цел да можеш да отидеш на бала с лимузина? От това, че дядо ти, който едвам стига до пощата да си вземе пенсията, я отделя цялата, че да можете да идете фамилията лятото на морето за 5 дни?
Моли се татко ти да не реши да си вземе година отмора, приятелю. Моли се вашите да не спрат да ти дават пари, тъй като с принуда ще схванеш, че Сисито от прилежащия вход не идва у вас поради благия ти темперамент, а поради парите, които ѝ даваш " да си има " на прибиране.
Но освен зрелостниците имат виновност в цялата обстановка. Необразоваността не е едностранен развой и не става единствено с мързел, а с години безхаберие и, дано си го кажем, беднотия. Не на обособения субект. В едно учебно заведение, в което заплатите и бюджетът зависят от броя деца, а не от качеството на образованието им, няма по какъв начин да чакаме знамение.
Виждаш детето си, че бърка името си, когато го написа, и в това време виждаш в дневника отличен по всичко. Отличен за всичко, което не е научило, не схваща и за което няма никаква визия за какво го учи. И тъй като си е твоето дете, решаваш, че може пък в действителност да го бива в нещо и да стане човек от него, а не идващият дипломиран служащ за магазина в съседство. Може пък и да има по-добър живот от твоя. Може, в случай че седнете и си поговорите намерено и почтено за това, от което искаш да го предпазиш цялостен живот. Може, в случай че въпреки всичко грамотността е съумяла някак си да се съобщи сред звуците на първия образователен звънец и това, което сега звучи от Тик Ток-а на детето ти.
А тази година този тон е " Бангаранга ". Песента нашумя, тъй като подхожда навръх равнището, на което сме като просветеност и кретенизъм. Нямаш потребност от текст, когато си необразован. Имаш потребност от нещо, което да ти подтиква мозъка за не повече от 10 секунди и да си Бангаранга като всички останали. Това е максимумът на българското музикално достижение сега. Песен, която може да бъде възприета единствено в случай че си изцяло необразован човек. Песен без концепция, без думи, без език. Точно за този тип аудитория на грамотните единствено по 24 май.
Бива ли народна власт в кафяво?
Българските избори
И на 24 май всички пишеха за великите братя Кирил и Методий, като преди този момент питаха изкуствения разсъдък по какъв начин тъкмо се написа " Методий ". А най-славните граматици на нашия народ се кълняха във честност на езика. А в този момент, ден по-късно, дано си починем още година от грамотността, науката и културата.
Бива ли?
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
В края на деня, когато фасадата на подправената просветеност падне, всички още веднъж ще пишат " неЙскам " и " наЙстинали ".
Отдавна знаем, че не става въпрос за дислексия или някакви други усложнения, а за чиста неначетеност. Става въпрос за хора с висше обучение, които водят кореспонденцията си на шльокавица, тъй като по този начин мислели по-лесно. Хора, които назовават " граматика " всичко, до което не желаят да се допират, тъй като им лишава от времето за чилване и скролване. Но с цел да не ги помислим за елементарни, ще сложат Кирил и Методий на профилната си фотография в обществените медии. Вдругиден ще се върнат на " здравей те търсиме си нов полюлей ".
Не инцидентно този ден съответствува с различен всеобщ празник. Двадесет и четвърти май в България е и времето на абитуриентските балове. Преди години 24 май беше специфичен ден за гимназиите — образователните заведения, в които в действителност се излизаше с някакво обучение. Гимназията означаваше нещо. Гимназията беше хайлайф, авторитет, ярко бъдеще. Само те заслужаваха да честват на деня на буквите. Останалите учебни заведения завършваха на други дати, тъй като равнището им беше друго. Сега тази разлика от дълго време е заличена. На двадесет и четвърти май приключват всички — от математическата гимназия до заводското учебно заведение, както им пристигна редът. Отдавна няма значение. Отдавна майката на Петко е решила дилемите на матурите за всички, тъй като единствено по този начин може да заплати тока зимата. Пък и едно време е приключила Гимназията, би трябвало да пази реномето на учебното заведение си.
Бива ли Шопската салата да е от Монако?
В някаква доста извратена действителност живеем
И всеки от тези зрелостници, таман приключващи с нещо, което не изисква чак такова изпитание, стои горделив като монумент на селски площад и афишира, че ще си вземе една година отмора и след това ще реши какво да прави с живота си. От какво ще си почиваш бе, търтей майчин?
От това, че татко ти работи на два градежа и кара такси през нощта, с цел да можеш да отидеш на бала с лимузина? От това, че дядо ти, който едвам стига до пощата да си вземе пенсията, я отделя цялата, че да можете да идете фамилията лятото на морето за 5 дни?
Моли се татко ти да не реши да си вземе година отмора, приятелю. Моли се вашите да не спрат да ти дават пари, тъй като с принуда ще схванеш, че Сисито от прилежащия вход не идва у вас поради благия ти темперамент, а поради парите, които ѝ даваш " да си има " на прибиране.
Но освен зрелостниците имат виновност в цялата обстановка. Необразоваността не е едностранен развой и не става единствено с мързел, а с години безхаберие и, дано си го кажем, беднотия. Не на обособения субект. В едно учебно заведение, в което заплатите и бюджетът зависят от броя деца, а не от качеството на образованието им, няма по какъв начин да чакаме знамение.
Виждаш детето си, че бърка името си, когато го написа, и в това време виждаш в дневника отличен по всичко. Отличен за всичко, което не е научило, не схваща и за което няма никаква визия за какво го учи. И тъй като си е твоето дете, решаваш, че може пък в действителност да го бива в нещо и да стане човек от него, а не идващият дипломиран служащ за магазина в съседство. Може пък и да има по-добър живот от твоя. Може, в случай че седнете и си поговорите намерено и почтено за това, от което искаш да го предпазиш цялостен живот. Може, в случай че въпреки всичко грамотността е съумяла някак си да се съобщи сред звуците на първия образователен звънец и това, което сега звучи от Тик Ток-а на детето ти.
А тази година този тон е " Бангаранга ". Песента нашумя, тъй като подхожда навръх равнището, на което сме като просветеност и кретенизъм. Нямаш потребност от текст, когато си необразован. Имаш потребност от нещо, което да ти подтиква мозъка за не повече от 10 секунди и да си Бангаранга като всички останали. Това е максимумът на българското музикално достижение сега. Песен, която може да бъде възприета единствено в случай че си изцяло необразован човек. Песен без концепция, без думи, без език. Точно за този тип аудитория на грамотните единствено по 24 май.
Бива ли народна власт в кафяво?
Българските избори
И на 24 май всички пишеха за великите братя Кирил и Методий, като преди този момент питаха изкуствения разсъдък по какъв начин тъкмо се написа " Методий ". А най-славните граматици на нашия народ се кълняха във честност на езика. А в този момент, ден по-късно, дано си починем още година от грамотността, науката и културата.
Бива ли?
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




