3 причини за охлаждане на възторга от охраната с „отпаднала необходимост“ на Борисов и Пеевски
Свалянето на защитата на Борисов и Пеевски може и да е добра вест. Но да не бързаме с изводите
Новината за това, че държавната защита на Бойко Борисов и Делян Пеевски е свалена, може и да е добра за всички, които я чакаха. Политици от обкръжението на ръководещата " Прогресивна България " използваха това като мотив за нападки към партии с " отпаднала нужда " и като доказателство за това, че страната се е върнала. В името на коректността, би трябвало да бъде маркирано, че законопроект за събаряне на защитата на депутатите, с изключение на от Демократична България, внесоха и " Възраждане ".
Новината за " спонтанното " отпадане на защитата на Борисов и Пеевски може да е добра, само че повдига въпроси, които би трябвало да задействат алената лампа.
Първи сигнал: ЗНСО към момента оставя опцията Борисов и Пеевски да имат държавна защита, само че и освен те
Нееднократно представители на ръководещите обявиха, че решение за събаряне на защитата на Борисов и Пеевски ще стане по законно откритите институционални правила. Така беше стимулирано гласуването " въздържал се " за измененията в НСО, които, съгласно депутати от ПБ, не са кардинални и са ориентирани към съответни персони. Което кардинално е правилно, само че не изцяло.
На процедура в този момент в Закона за НСО не престават да " греят " два текста, които доста елементарно могат да се трансфорат в опрощение за персонализиране на привилегии. С отхвърли да отпадне защитата за депутати, на процедура нищо не стои пред опцията защитата на Борисов и Пеевски да бъде върната в предстоящ неустановен миг. Единственото, което е належащо, това е неизвестен сигнал.
Програмата на „ Прогресивна България “ сред олигархията, службите и евроинтеграцията
Анализ на Юлиан Христов за News.bg
В същото време в действие остава и текстът, който допуска защитата на " други " лица, които са изключително значими за националната сигурност. По този текст години наред от привилегиите на държавната защита се ползваше Ахмед Доган - по това време почетен ръководител на Движение за права и свободи и незаемащ никакви обществени и управителни постове. Още с приемането му през 2015 година стана ясно, че текстът в новия закон е персонализиран.
С други думи, и двата представени текста все още основават предпоставки за персонализиране на избрани привилегии.
В миг, в който се приказва за възпиране на " галопиращите цени ", въпросът с " рязането " на разноски е още по-актуален. В този смисъл, депутатите от ПБ би трябвало да стигнат по-далеч - освен да орежат опцията за личната им защита (което звучи невероятно), само че и да бъде преосмислено напълно битието на НСО - освен посредством ограничението на кръга от охранявани лица, само че и въобще за мястото на службата в апарата на вътрешната сигурност.
Втори сигнал: Прилики с отдръпването на Сарафов
Друго, което не наподобява доста на мястото си, е " спонтанното " решение на профилираната комисия в НСО. По модела на отдръпването на и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов, който даже и Конституционният съд не съумя да помести, бързината в дейностите на междуведомствената комисия в НСО слага някои въпроси за това по какъв начин е взето решението.
Преди десетина години, по време на " щурма " на Сараите в Росенец, тогавашният президент Румен Радев съобщи, че Законът за НСО орязва пълномощията му и той не може да контролира процесите в службата. Тогава бе издигнат въпросът за какво НСО продължава да охранява Ахмед Доган. Коментарът на Радев беше ориентиран към държавно управление, което - и това е правилно, има цялостно въздействие върху съответната комисия в НСО, която взема решенията за защита. В нея влизат ръководителят на ДАНС (пряко подчинена на премиера), основният секретар на Министерство на вътрешните работи - още веднъж под шапката на изпълнителната власт, и началникът на НСО. Единствено последният е предопределение на президента.
Днес картината не е по-различна - актуалният началник на НСО е назначен от президента Румен Радев, който пък напълно неотдавна назначи някогашния си гард за началник в ДАНС. Главсекът на Министерство на вътрешните работи, както разбрахме още веднъж от думите на премиера, резервира поста си в Министерство на вътрешните работи. По този метод неговото въздействие (на премиера) в НСО към този момент е налице и наподобява цялостно.
Какво обаче ни приказва това? Притеснително е, в случай че решенията в службите се взимат на " ръчно " ръководство - модел, открит през последните години от Бойко Борисов. Ако решението на комисията в НСО не е взето под напън, а по изцяло справедливи аргументи, би трябвало до обществото да бъде огласено по какъв начин е взето то. Защото единствено по този начин обществеността ще бъде уверена, че това е станало по изцяло легален ред и посредством съблюдаване на институционалната просвета.
Обновена
Свалиха защитата на Пеевски и Борисов, НСО към този момент няма да ги пази
Пеевски уточни, че с тази стъпка една пропагандна дъвка на ПП-ДБ отива в кошчето
Например няма спънка да разберем по какъв начин се е стигнало до назначението на защитата на Борисов и Пеевски. Да, можем да чакаме отвод това да бъде направено с причините, че такава информация е с гриф за сигурност и не може да бъде оповестявана. Но това не е напълно правилно - през 2018 година български съд установи, че НСО нарушава Закона за отбрана на класифицираната информация (Административен съд - София град, решение № 6171 от 17.10.2018 г.). Случаят касаеше отвод да бъде огласено решението, с което се назначава защита на депутата от Движение за права и свободи Лютви Местан. Тогава съдът разкри, че две години, откакто този документ е трябвало да бъде разкрит, той е останал загадка. Практика, която евентуално продължава и до през днешния ден и то освен в НСО.
Трети сигнал: Партиен водач си приписа заслугата
За свалянето на защитата на Делян Пеевски обществото научи първо от самия него. В пост във Facebook той изясни, че свалянето на защитата е станало след негово искане за инспекция още през декември предходната година. Остава неразбираемо първо за какво сходна процедура е траяла повече от половин година, второ, в качеството си на какъв Делян Пеевски желае комисия да преразгледа сигнала за неговата сигурност - в тази ситуация, той се явява нещо като разпоредник.
Единствените пълномощия, които той би могъл да упражни като народен представител, е да подаде декларация, че на своя отговорност се отхвърля от защитата. Не е ясно за какво не го е направил, както и не е ясно за какво три ведомства - Министерство на вътрешните работи, НСО и ДАНС са решили да уважат настояването на един народен представител, да впрегнат старания и да стартират шестмесечна инспекция, с цел да открият действителността на опасността.
От дейностите на комисията в НСО обаче излиза наяве, че свалянето на защитата на водача на Движение за права и свободи и станала в " пакет " с решение за събаряне на защитата и на Борисов. От министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев стана ясно, че от понеделник има продан на информация от трите виновни институции по въпроса с защитата на двамата партийни водачи. Трудно е да си представим, че зад тези дейности стои спонтанност, в случай че не е имало политически тласък машината да се задейства. А в тази посока беше и изявлението на вътрешния министър Иван Демерджиев: обещанието за настоящи институции към този момент е изпълнено.
Колко коства на НСО защитата Пеевски: Съдът взема решение дали информацията да бъде огласена
Решението на Административния съд в Добрич се чака до края на месеца
Очевидно е, че от двете обществени изказвания виждаме съществено несъгласие: Делян Пеевски или обещанието за работещи институции е победило за вземането на това решение?
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Новината за това, че държавната защита на Бойко Борисов и Делян Пеевски е свалена, може и да е добра за всички, които я чакаха. Политици от обкръжението на ръководещата " Прогресивна България " използваха това като мотив за нападки към партии с " отпаднала нужда " и като доказателство за това, че страната се е върнала. В името на коректността, би трябвало да бъде маркирано, че законопроект за събаряне на защитата на депутатите, с изключение на от Демократична България, внесоха и " Възраждане ".
Новината за " спонтанното " отпадане на защитата на Борисов и Пеевски може да е добра, само че повдига въпроси, които би трябвало да задействат алената лампа.
Първи сигнал: ЗНСО към момента оставя опцията Борисов и Пеевски да имат държавна защита, само че и освен те
Нееднократно представители на ръководещите обявиха, че решение за събаряне на защитата на Борисов и Пеевски ще стане по законно откритите институционални правила. Така беше стимулирано гласуването " въздържал се " за измененията в НСО, които, съгласно депутати от ПБ, не са кардинални и са ориентирани към съответни персони. Което кардинално е правилно, само че не изцяло.
На процедура в този момент в Закона за НСО не престават да " греят " два текста, които доста елементарно могат да се трансфорат в опрощение за персонализиране на привилегии. С отхвърли да отпадне защитата за депутати, на процедура нищо не стои пред опцията защитата на Борисов и Пеевски да бъде върната в предстоящ неустановен миг. Единственото, което е належащо, това е неизвестен сигнал.
Програмата на „ Прогресивна България “ сред олигархията, службите и евроинтеграцията
Анализ на Юлиан Христов за News.bg
В същото време в действие остава и текстът, който допуска защитата на " други " лица, които са изключително значими за националната сигурност. По този текст години наред от привилегиите на държавната защита се ползваше Ахмед Доган - по това време почетен ръководител на Движение за права и свободи и незаемащ никакви обществени и управителни постове. Още с приемането му през 2015 година стана ясно, че текстът в новия закон е персонализиран.
С други думи, и двата представени текста все още основават предпоставки за персонализиране на избрани привилегии.
В миг, в който се приказва за възпиране на " галопиращите цени ", въпросът с " рязането " на разноски е още по-актуален. В този смисъл, депутатите от ПБ би трябвало да стигнат по-далеч - освен да орежат опцията за личната им защита (което звучи невероятно), само че и да бъде преосмислено напълно битието на НСО - освен посредством ограничението на кръга от охранявани лица, само че и въобще за мястото на службата в апарата на вътрешната сигурност.
Втори сигнал: Прилики с отдръпването на Сарафов
Друго, което не наподобява доста на мястото си, е " спонтанното " решение на профилираната комисия в НСО. По модела на отдръпването на и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов, който даже и Конституционният съд не съумя да помести, бързината в дейностите на междуведомствената комисия в НСО слага някои въпроси за това по какъв начин е взето решението.
Преди десетина години, по време на " щурма " на Сараите в Росенец, тогавашният президент Румен Радев съобщи, че Законът за НСО орязва пълномощията му и той не може да контролира процесите в службата. Тогава бе издигнат въпросът за какво НСО продължава да охранява Ахмед Доган. Коментарът на Радев беше ориентиран към държавно управление, което - и това е правилно, има цялостно въздействие върху съответната комисия в НСО, която взема решенията за защита. В нея влизат ръководителят на ДАНС (пряко подчинена на премиера), основният секретар на Министерство на вътрешните работи - още веднъж под шапката на изпълнителната власт, и началникът на НСО. Единствено последният е предопределение на президента.
Днес картината не е по-различна - актуалният началник на НСО е назначен от президента Румен Радев, който пък напълно неотдавна назначи някогашния си гард за началник в ДАНС. Главсекът на Министерство на вътрешните работи, както разбрахме още веднъж от думите на премиера, резервира поста си в Министерство на вътрешните работи. По този метод неговото въздействие (на премиера) в НСО към този момент е налице и наподобява цялостно.
Какво обаче ни приказва това? Притеснително е, в случай че решенията в службите се взимат на " ръчно " ръководство - модел, открит през последните години от Бойко Борисов. Ако решението на комисията в НСО не е взето под напън, а по изцяло справедливи аргументи, би трябвало до обществото да бъде огласено по какъв начин е взето то. Защото единствено по този начин обществеността ще бъде уверена, че това е станало по изцяло легален ред и посредством съблюдаване на институционалната просвета.
Обновена Свалиха защитата на Пеевски и Борисов, НСО към този момент няма да ги пази
Пеевски уточни, че с тази стъпка една пропагандна дъвка на ПП-ДБ отива в кошчето
Например няма спънка да разберем по какъв начин се е стигнало до назначението на защитата на Борисов и Пеевски. Да, можем да чакаме отвод това да бъде направено с причините, че такава информация е с гриф за сигурност и не може да бъде оповестявана. Но това не е напълно правилно - през 2018 година български съд установи, че НСО нарушава Закона за отбрана на класифицираната информация (Административен съд - София град, решение № 6171 от 17.10.2018 г.). Случаят касаеше отвод да бъде огласено решението, с което се назначава защита на депутата от Движение за права и свободи Лютви Местан. Тогава съдът разкри, че две години, откакто този документ е трябвало да бъде разкрит, той е останал загадка. Практика, която евентуално продължава и до през днешния ден и то освен в НСО.
Трети сигнал: Партиен водач си приписа заслугата
За свалянето на защитата на Делян Пеевски обществото научи първо от самия него. В пост във Facebook той изясни, че свалянето на защитата е станало след негово искане за инспекция още през декември предходната година. Остава неразбираемо първо за какво сходна процедура е траяла повече от половин година, второ, в качеството си на какъв Делян Пеевски желае комисия да преразгледа сигнала за неговата сигурност - в тази ситуация, той се явява нещо като разпоредник.
Единствените пълномощия, които той би могъл да упражни като народен представител, е да подаде декларация, че на своя отговорност се отхвърля от защитата. Не е ясно за какво не го е направил, както и не е ясно за какво три ведомства - Министерство на вътрешните работи, НСО и ДАНС са решили да уважат настояването на един народен представител, да впрегнат старания и да стартират шестмесечна инспекция, с цел да открият действителността на опасността.
От дейностите на комисията в НСО обаче излиза наяве, че свалянето на защитата на водача на Движение за права и свободи и станала в " пакет " с решение за събаряне на защитата и на Борисов. От министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев стана ясно, че от понеделник има продан на информация от трите виновни институции по въпроса с защитата на двамата партийни водачи. Трудно е да си представим, че зад тези дейности стои спонтанност, в случай че не е имало политически тласък машината да се задейства. А в тази посока беше и изявлението на вътрешния министър Иван Демерджиев: обещанието за настоящи институции към този момент е изпълнено.
Колко коства на НСО защитата Пеевски: Съдът взема решение дали информацията да бъде огласена
Решението на Административния съд в Добрич се чака до края на месеца
Очевидно е, че от двете обществени изказвания виждаме съществено несъгласие: Делян Пеевски или обещанието за работещи институции е победило за вземането на това решение?
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




