Не трябваше ли първенството да се нарича EURO 2021? Ако

...
Не трябваше ли първенството да се нарича EURO 2021? Ако
Коментари Харесай

Европейско първенство по футбол: Къде и как ще си играе?

Не трябваше ли шампионата да се назовава EURO 2021?

Ако търсим логиката - да, трябваше. Но УЕФА въпреки всичко реши шампионата да се назовава EURO 2020. За това има аргументи, свързани с комерсиалните права над наименованието на шампионата, само че и с някои напълно прагматични аргументи: да вземем за пример с това, че всички към този момент издадени билети, плакати и сувенири другояче трябваше да бъдат изтеглени и унищожени, а на тяхно място да бъдат създадени нови. Подобно разхищаване обаче надали би било целесъобразно.

В кои градове ще се играе?

Единайсет стадиона останаха в крайната селекция след оказания напролет напън от УЕФА. Европейската футболна федерация изиска ясни гаранции от уредниците, че на стадионите ще бъдат допускани фенове - макар пандемията. Това породи доста рецензии. Властите в три града-домакини не пожелаха да поемат такива задължения, в това число и в Мюнхен. Въпреки това баварската столица остана в листата на градовете-домакини, от него обаче отпаднаха Дъблин и Билбао. Мачовете, които трябваше да се играят в ирландската столица, бяха трансферирани към други игрища. А тези в Билбао ще се играят в Севиля. Освен това ще се играе в Рим, Баку, Санкт Петербург, Будапеща, Букурещ, Амстердам, Глазгоу и Копенхаген. Голямата цел на отборите-участници в шампионата е финалът на лондонския „ Уембли “, който също така ще одобри и двете полуфинални срещи от шампионата.

Кои и по какъв начин ще бъде допускани на стадионите?

Далеч не всички, които са се сдобили с билети. УЕФА анулира част от билетите и осведоми техните притежатели. Причината: срещите няма да се играят пред цялостни трибуни. Единственото изключение е стадионът „ Ференц Пушкаш “ в Будапеща, който ще може да употребява цялостния си потенциал от 68 хиляди фенове. На останалите 10 стадиона ще бъдат допускани стеснен брой гости - според от настоящата пандемична конюнктура.

Така да вземем за пример Мюнхен е подготвил три сюжета: с по-малко от 7 хиляди фенове по трибуните, с 14 500 или с 27 хиляди ентусиасти. В Глазгоу ще се играе при една четвърт от потенциала на „ Хемпдън Парк “, т.е. пред най-много 13 хиляди души, в Лондон - пред 22 500 фенове по трибуните. Все още не е ясно пред каква аудитория ще се играят двете полуфинални срещи, както и финалът в средата на юли.

Какъв е регламентът?

В шампионата вземат участие 24 тима, разпределени в 6 групи по четири отбора. В предварителния кръг всеки тим ще играе против всеки един от останалите три отбора в групата, а двата тима с максимален брой точки се класират за осминафиналите на шампионата. Освен тях четирите тима с най-хубави индикатори измежду приключилите на трето място в групите си също ще играят на осминафиналите. След предварителния кръг се играе на правилото на елиминирането - изгубилият тим отпада от шампионата. Среща за третото място няма да се играе. Голяма изненада сервираха новобранците от Северна Македония и Финландия, които съумяха да се класират за финалната фаза на шампионата.

Кой ще завоюва шампионата?

Дори и в естествена конюнктура това е доста мъчно да се предскаже. А след един сезон, минал под знака на пандемията, е още по-трудно да се реши кой от тимовете в каква форма е. Само един образец: поради травми Испания ще играе без нито една от звездите си от „ Реал Мадрид “, което в никакъв случай до момента не се е случвало. За любимци се считат Франция, Белгия и Англия, която на всичкото от горната страна ще играе и на родна земя. Ако Германия се оправи със мощните отбори на Франция и Португалия в предварителната група, тя даже би могла да завоюва и шампионата. Във всеки случай това ще бъдат и последните срещи на Бундестима под управлението на Юрген Льов, който измежду шампионата се разделя с тима.

Най-големият победител, най-малко по този начин се надяват почитателите, ще бъде завърналата се футболна страст на огромно състезание: насладата по трибуните след дълги месеци на футболни срещи без фенове по стадионите е още веднъж оживяла фантазия за мнозина. Без значение дали ентусиастите ще плачат от наслада след победа или ще ронят сълзи след загуба на обичания им тим.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР