Най-после! Ловци на фалшиви новини в нета Фалшива новина, тиражирана

...
Най-после! Ловци на фалшиви новини в нета Фалшива новина, тиражирана
Коментари Харесай

Шарлатани в мрежата: Слух погреба Лили, Гришо стана...

Най-после! Ловци на подправени вести в нета
Фалшива вест, тиражирана от изданията novostibg.wordpress.com и dailypress.bg, трансформира Григор Димитров в топдарител. В своя обява със заглавие „ Гришо подарява цялата извоювана сума от 2 549 000 $ на нуждаещи се дечица ” двата уеб страницата показаха, че най-хубавият ни тенисист ще даде до стотинка премията от успеха си в 48-ото издание на финалния шампионат на АТР в Лондон. В уеб страницата новината беше придружена от нецензурен фотоси и заглавия от вида „ Ново революционно изобретение на учените възбужда дамите до пристъп и ги трансформира в нимфоманки за броени секунди… ”

Подведени от позитивното звучене обаче, стотици хора я споделяха в профилите си в обществените мрежи. Те надали си дават сметка, че в случай че беше истина, информацията щеше да получи отзив във всички международни информационни организации.

Не единствено спортисти, само че и създатели стават жертва на сходни грозни смешки. Фалшивите вести за гибелта на примата на българската сцена се появяват и изчезват от интернет най-малко от десетилетие, а потребителите елементарно се подвеждат и кликат на сходни линкове. Те ги водят към блогове в Blogger и WordPress, основани от време на време дни преди публикуването на подправената информация. Един от най-скорошните случаи е от лятото на 2017-а, когато български консуматори във Фейсбук всеобщо споделяха линк за сходен излъган уебсайт с " вест ", че Иванова е умряла от инфаркт.

Друг сходен уебсайт разгласява подправена вест за гибелта на актрисата Стоянка Мутафова месец по-рано. Тази обява също беше пресподелена от хиляди български Фейсбук консуматори.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР