Най-голямото огнище на морбили в страната вече затихва. В пловдивския

...
Най-голямото огнище на морбили в страната вече затихва. В пловдивския
Коментари Харесай

Най-голямото огнище на морбили у нас затихва

Най-голямото огнище на морбили в страната към този момент затихва. В пловдивския квартал "Столипиново " през последната седмица няма регистрирани нови случай.
Това заяви шефът на Националния център по заразни и паразитни заболявания професор Тодор Кантарджиев пред Българска национална телевизия.

"Бумът с морбили в Европа е стеснителен, тъй като имаше огромни гърмежи в Европа. В Румъния случаите са повече от 7000. У нас той беше импортиран от едно семейство от "Столипиниво ", уточни специалистът.

По думите му от морбили у нас са били инфектирани над 160 души от Пловдив, Пазарджик и Монтана.

Той чака до 20 дни огнището от морбили у нас да бъде дефинитивно ликвидирано и принос за това имат положителната реакция на здравните служби у нас.

Според професор Тодор Кантарджиев по морските ни курорти записаните случаи на вирусни и бактериални инфекции са по-малко от тези в София.

"Лошото е, че ентеровирусите на 200-330 заболели, при един могат да причинят инфектиране на нервната система. Именно по тази причина споделяме - лятно време доста добра хигиена ", акцентира той.

Съвeтът му е миене на ръцете наложително преди хранене и след прилагане на тоалетна, да се употребяват тоалетни антибактериални кърпички на основата на хлорхексидина, а не на основата на спирта.

"И да се употребяват от майките, изключително когато са на плажа, тъй като там на всеки нещо му се дояжда - оферират се сладоледи, оферират се сандвичи, само че постоянно би трябвало с мити ръце и постоянно би трябвало да е от тествана храна ", разяснява специалистът.

По думите му у нас са редки случаите на болесттите от вида на западнонилска тресчица, който може да се аргументи от захапване на комар, инфектиран с този вирус. Една от аргументите е, че се вземат ограничения от локалната власт и се прави от време на време отнасяне с препарати на рисковите терени.

"Ако 100 души бъдат ухапани от комар с този вирус, 80 няма да схванат, че носят този вирус, 20 ще имат неразположение, и единствено 0,6% могат да скапват възпалението на мозъка, който е довел до смъртни случая в Гърция ", разяснява проф. Кантарджиев.

Преди дни стана ясно, че в южната ни съседка към този момент са регистрирани над 600 случаи на западнонилска тресчица от захапване на комари, вследствие на което има над 70 смъртни случаи.

"Много комари на морето у нас няма. Аз в този момент се връщам оттова и мога да ви уверя, че комари няма ", увери още специалистът.

Кантарджиев отхвърли и слуховете за взрив на ухапани от кърлежи на морето. Броят на заболелите от лаймска болест е съпоставим със заболелите с предишните година. По думите причина за това е необятната медийна осведомителна акция.

Той напомни, че със свалянето на кърлежа би трябвало да се вземе антибиотик, тогава рискът от инфекции изчезва. Става дума за еднократната доза за дете - някакъв макролит, а за възрастни - тетрациклинов антибиотик, посъветва професорът.
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР