Науката отдавна знае, че бирата е много древна напитка. Къде

...
Науката отдавна знае, че бирата е много древна напитка. Къде
Коментари Харесай

Каква е била бирата преди 10 000 години – археолози откриха рецептата

Науката от дълго време знае, че бирата е доста антична напитка. Къде и по какъв начин се е появила обаче дълго време оставаше мистерия. Изследванията, извършени от интернационален екип археолози, хвърлят малко светлина върху историята на пивоварството. Изглежда, че хората са почнали да пият тази напитка доста по-рано, в сравнение с се смяташе до момента. На територията на актуален Китай, в долината на река Яндзъ, археолозите са разкрили доказателства, че бирата е била варена още преди 10 000 години. Това изобретение ни разрешава да погледнем на развиването на цивилизацията от един непредвиден ъгъл. Всъщност пивоварството може да е една от аргументите, заради които хората са почнали да отглеждат ориз. Освен това учените са съумели да открият главните съставки на античната напитка.

 Учените са варили бира още преди 10 000 години

Най-старите свидетелства за пивоварството

Проучването, оповестено в списание Proceedings of the National Academy of Sciences, се концентрира върху керамични съдове, открити при разкопки в региона на Шаншан в Китай. Тези съдове, включващи купи, кани и гърнета, дават скъпи сведения за пивоварството, практикувано в района преди към 10 000 години.

Учените организират редица разбори, с цел да схванат по какъв начин са били употребявани тези антични съдове. Резултатите демонстрират, че 12 образеца са били употребявани за другите задания в процеса на пивоварството. Някои от съдовете са били употребявани за ферментация, предпазване, подготвяне и обработка на напитката. Това многообразие от видове съдове подсказва за тънко схващане на пивоварството от страна на античните хора. Трудно е да се повярва, че става дума за каменната епоха.

 Мястото, където са открити керамиката и нейните фрагменти

Какъв е бил съставът на античната бира

Древните китайски пивовари са употребявали разнообразни съставки за приготвянето на напитката. Основната съставна част е била оризът, само че е имало и зърна и жълъди. Последните явно са били добавяни за засищане на усета. Освен това бирата е съдържала луковици на лилии, най-вероятно с цел да придаде на напитката специфичен мирис. За да ферментира бирата, към нея се добавяла закваската „ тсую “, съдържаща дрожди и плесени.

Трябва да се каже, че античните пивовари са смесвали ориз с плесените Monascus и дрожди, създавайки развой, който прилича актуалните азиатски пивоварни обичаи. Както може да се види, съставът е бил много комплициран, само че е по-прост от състава на бирите, варени в Китай преди 5000 години.

Трябва да се означи, че интервалът на ранния холоцен, към който принадлежат тези находки, се характеризира с удобни климатични условия – повишението на температурите и увеличението на преваляванията основават една идеална среда за развъждане на ориз и протичане на ферментацията. Всичко това подсказва, че оризът е могъл да играе основна роля за античните общества освен като хранителен запас, само че и като материал за подготвяне на бира.

 Керамичните съдове, които хората са употребявали преди 10 000 години в процеса на подготвяне на бира

Пивоварството като част от античната просвета

Бирата прави хората по-общителни и повдига настроението им даже единствено с усета си. Но наподобява, че античните хора са я варили освен с цел да се любуват на усета и да повдигат настроението си. Варенето на бира е имало и ритуално значение. Някои от откритите съдове са били ситуирани в ями, наподобяващи „ бирени мазета “. Подобни керамични сбирки са открити и на други места от тази просвета, постоянно свързани с ритуални пространства и погребения.

Както изясняват учените, алкохолните питиета са играли значима роля в церемониалните пиршества. За това има елементарно пояснение. Най-вероятно бирата е сближавала хората по време на церемониите и ритуалите, както и е укрепвала обществените връзки. По този метод пивоварството не е било просто кулинарно откритие, а значим културен фактор.

 Пивоварството е асъдействало за развиването на селското стопанство

Технологично майсторство на античните пивовари

Откритията в Шангшан демонстрират, че нашите предшественици са имали невероятни познания и умения, които са употребявали за основаване на питиета. Въпреки че е малко евентуално те да са разбирали биохимичните процеси на ферментация, находките демонстрират високо равнище на умения.

 В Азия и до през днешния ден се бирата се подготвя от ориз

За да потвърдят резултатите от изследването, учените организират на практика опити, възпроизвеждайки процеса на ферментация благодарение на ориз, плесени Monascus и дрожди. Получените данни демонстрират, че античните способи са били в действителност ефикасни и, както бе упоменато нагоре, сходни на актуалните азиатски техники за подготвяне на бира.

Днес, до момента в който се любуваме на чаша бира, можем да си спомним, че тези питиета са завещание от античните занаятчии. Може би с помощта на техните открития в този момент имаме опция да се любуваме на тази напитка.

Да прибавим, че е към този момент в наши дни бирата, създадена в космоса, е по-вкусна и по-ароматна от създадената на Земята. Учените потвърдиха това по време на опит, при който хмеловата напитка отлежава в изискване на безтегловност. Те са разграничили неприятната от положителната бира по неналичието на типичния бананов мирис – доста фенове на бирата се плюнчат, в случай че попаднат на напитка с такова извънредно свойство. Космическата бира е лишена от някои характерни вкусови нюанси, тъй че в бъдеще явно ще коства по-скъпо. Но това не значи, че след няколко десетилетия на Луната или Марс ще има елитна пивоварна. Учените считат, че резултатите от извършените опита могат да им оказват помощ да разработят технология за произвеждане на доста други артикули в космоса

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР