Наука OFFNewsЗалзала кох, или Планината на земетресението е остров, образуван

...
Наука OFFNewsЗалзала кох, или Планината на земетресението е остров, образуван
Коментари Харесай

Появи се остров заради земетресение и изчезна

Наука OFFNews

Залзала кох, или " Планината на земетресението " е остров, формиран през 2013 година до пакистанското крайбрежие по време на земетресение с магнитуд 7,7, което взима над 800 жертви и срутва със земята 21 000 къщи, който през днешния ден е липсващ.

След затихването на земетресението в Пакистан откриват, че в резултат на трусовете се е образувал нов остров. Вулкан от тиня, получил се по време на земетресението е издигнал остров от тиня и скали, във водите при град Гуадар.

За разлика от елементарните вулкани, които изхвърлят лава в следствие от магмена интензивност, вулканите от тиня се образуват, когато тинеста маса, цялостна с газ, избликва нагоре през пукнатини в земята.

Малко вулкани от тиня се образуват по света, постоянно с височина едвам един до два метра, само че този до пакистанското крайбрежие наподобява е великански, поради конфликта на Арабската и Евразийската тектонски плочи.

Докато Арабската плоча отмерено потъва под Евразийската, феномен прочут като субдукция, меки глинести утайки от ръба на Евразийската плоча стартират да се натрупват и водата и газът, затворени в скалите стартират да оказват налягане.

" Налягането на флуидите става толкоз огромно, че седиментите, богати на глина, заровени надълбоко под земната повърхнина се държат съвсем като течност ", изяснява за Земната обсерватория на НАСА геологът Марк Тингей (Mark Tingay) от Университета в Аделаид. " Вулканът от тиня се образува когато налягането на флуидите стане задоволително огромно с цел да пробият стоящите от горната страна скали, тъй че калта и газовете изригват на повърхността ".

Тъкмо това се случва на 24 септември 2013 година, когато Залзала кох (буквално " Планина на земетресението " на урду) се появява в заливът Гуадар на Арабско море, в началото издигащ се на 20 метра надморска височина, дължина над 150 и широчина над 180 метра.

За остров Залзала кох може да е дребен, само че спрямо другите кални вулкани по света е голям, земна повърхнина, забележима със спътник.

Заради шуплестата си конструкция от тиня и скали, формирания като Залзала кох са поддатливи на бърза ерозия, развой, който се следи след по-малко от два месеца от появяването на новия остров.

В края на 2016 година, локалните оповестяват, че образуванието към този момент не се вижда при прилив, макар че фотосите от горната страна от ноември 2016г. на спътника на НАСА Landsat 8 ясно демонстрират очертанията на острова под водната повърхнина.

По-скорошна фотография, от 27 април 2019 година демонстрира, че Залзала кох е напълно обхванат от морето и остава едвам тънка линия, оказваща съществуването му под водата.

Не е несъмнено дали това е краят на калния остров. Други сходни острови в региона са се появявали още веднъж след изгубването си, като остров Малан на Изток, който се появява най-малко два пъти от дълбините, а може би даже три.

Дали Залзала кох ще се появи още веднъж не е известно, само че очакванията са, че в случай че това се случи, събитията няма да са толкоз трагични и разрушителни.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР