Европейската автомобилна индустрия изпраща една година, която не може да

...
Европейската автомобилна индустрия изпраща една година, която не може да
Коментари Харесай

Още по-тежка година очаква европейската автоиндустрия

Европейската автомобилна промишленост изпраща една година, която не може да бъде избрана като сполучлива за нея. Но провокациите, пред които е изправен този толкоз значим за стопанската система на Европейския съюз бранш, надали ще бъдат преодолени и през новата 2025 година

Производителите на коли се пробват да се оправят с редица проблеми. Сред тях се откроява намаляващото търсене на електрически модели на фона на условията на Европейски Съюз за коли, които замърсяват по-малко атмосферата, предава Българска телеграфна агенция.

Целта на Евросъюза е страните, които членуват в него последователно да преминат към напълно електрическа подвижност. Пътят към постигането на тази цел обаче несъмнено не е равен, защото потребителите в Европа лимитират интереса си към електрическите коли. Сред аргументите за тази наклонност са относително високите цени на множеството модели, рестриктивните мерки на пробега им при едно зареждане на батериите, които задвижват техните мотори, както и бавното създаване на мрежа от зарядни станции, показват пазарни анализатори.

Друго съществено предизвикателство пред европейските автомобилни производители е определяната като нелоялна конкуренция от страна на основани в Китай автомобилни компании.

ЗАПЛАХА ОТ МИТАТА НА ТРЪМП

Кризата в автомобилния бранш в Европейски Съюз може да се задълбочи, в случай че бъдат приложени по-високи мита върху вноса в Съединени американски щати. Избраният за президент на страната Доналд Тръмп неведнъж уточни, че след встъпването си в служба в края на януари 2025 година неговата администрация ще увеличи митата върху вноса в Съединени американски щати от редица страна, измежду които и от Европейския съюз.

Европейски автомобилни производители се чака да изгубят до 17 на 100 от своите комбинирани годишни съществени облаги, в случай че Съединени американски щати наложат по-високи мита върху вноса. Това се показва в отчет на интернационалната рейтингова организация " Ес енд Пи глоубъл " (S&P Global), показан в края на ноември.

Производителят на първокласни коли " Джагуар ленд роувър " (Jaguar Land Rover) и шведската автомобилостроителна компания " Волво карс " (Volvo Cars) са изложени на най-голям евентуален риск от възможното повишение на американските вносни мита, отбелязва " Ес енд Пи ". Причината за това е фактът, че по-голяма част от производството на коли, осъществено от " Джагуар " и " Волво ", е концентрирано в Европа.

" Ес енд Пи глоубъл " показва, че възможното понижаване на облагата на фирмите поради евентуално по-високи американски вносни мита може да докара до намаление на кредитния им рейтинг.

ЕКОЛОГИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ НА Европейски Съюз

Юлия Полисанова, която е старши специалист към неправителствената организация в областта на устойчивия и екологичен превоз " Транспорт и околна среда ", дефинира като " много мрачни " вероятностите, пред които са изправени европейските производители на коли.

" Те изостават в областта на електрическата подвижност, като продукцията им просто не е толкоз добра, колкото е тази, предлагана от китайските им съперници. И всичко това не е по виновност на кого да е, а на самите производителите на коли ", показва Полисанова във видеоконферентен диалог със Си Ен Би Си.

На този декор екологичните условия, на които би трябвало да дават отговор новите коли в страните от Европейския съюз, стават все по-строги. Те са част от проект на Евросъюза за битка с отрицателните климатични промени, признат през 2019 година Той планува до 2050 година стопанските системи на страните от Европейски Съюз да бъдат реформирани по този начин, че въобще да не генерират излъчвания от нездравословни парникови газове.

Към 2030 година новите коли би трябвало да отделят с 55 на 100 по-малко въглероден диоксид при придвижването си, а микробусите - с 50 на 100 по-малко. Преходът към стопанска система с нулеви чисти излъчвания включва условие след 2035 година всички нови пътнически коли и лекотоварни търговски транспортни средства да не отделят излъчвания от нездравословни газове при придвижването си. Това значи, че на процедура ще бъде неразрешено производството на коли и бусове с мотори с вътрешно горене, означават специалисти.

От началото на идната година излъчванията от нездравословни газове, които отделят новите коли при придвижването си, не би трябвало да надвишават равнището от до 93,6 грама въглероден диоксид на километър пробег. Това съставлява понижение по отношение на позволения досега предел, който възлиза на до 95 грама въглероден диоксид, сочи уеб сайтът на Европейския парламент.

По последни оценки единствено новите коли, създадени от " Волво карс " (Volvo Cars), Ес Ей Ай Си (SAIC) и " Тесла " (Tesla), покриват в действителни условия критерия на Европейски Съюз за излъчвания от нездравословни газове в размер на до 93,6 грама въглероден диоксид на километър пробег, показва Ройтерс.

" Тесла " е американска компания, а Ес Ей Ай Си е китайски авто производител. " Волво карс " пък е шведска компания, която е благосъстоятелност на китайската автомобилна група " Джийли Холдинг " (Geely Holding Group), означават пазарни анализатори.

Ако новите коли отделят повече въглероден диоксид от пределните равнища, то на производителите им може да бъдат наложени съществени санкции. Те може да доближат до 15 милиарда евро, отбелязва шефът на " Рено " (Renault) Лука де Мео. До края на годината той е и ръководител на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA).

ПО-ВИСОКИ ЦЕНИ НА НОВИ КОЛИ С БЕНЗИНОВИ ДВИГАТЕЛИ

На този декор европейски автомобилни компании покачват продажните цени на новите коли с мотори с вътрешно горене, които са на бензин. От друга страна те възнамеряват отстъпки за своите клиенти, които купуват електрически транспортни средства, показва Ройтерс.

Корпорациите " Фолксваген " (Volkswagen), " Стелантис " (Stellantis) и " Рено " са повишили цените на някои от новите модели с бензинови мотори, които оферират на пазара.

Анализатори показват, че това е опит на производителите да насочат потребителите към електрическите транспортни средства, които оферират на пазара.

" Производителите на коли стартират да ползват ценова тактика, чиято цел е да насочи търсенето (на евентуалните купувачи - бел. ред.) към електрически коли, задвижвани единствено от акумулатори. По този метод те се стремят да изпълнят екологичните условия, свързани с излъчванията от въглероден диоксид, отделяни при придвижването на колите и да избегнат евентуални санкции ", показва специалистът Беатрикс Кайм от неправителствената организация Център за проучвания на автомобилния бранш.

През предишния месец френската автомобилна компания " Пежо " (Peugeot), която е част от " Стелантис ", увеличи с по 500 евро цените на всичките си модели, показани на пазара във Франция.

" Пежо " не подвигна единствено цените на транспортните средства с изцяло електрическо задвижване (BEV), които предлага на френския пазар.

От своя страна " Рено " към този момент предлага на по-високи цени някои от новите си модели коли с мотори с вътрешно горене. Например новото " Рено Клио SCE 65 " (Renault Clio SCE 65) към този момент се продава с 300 евро по-скъпо. Компанията обаче не промени цените на хибридните си модели коли.

Очаква се, че " Фолксваген " ще пострада най-сериозно от новите европейски екологични правила, които влизат при започване на 2025 година, означават пазарни анализатори.

На този декор през последните месеци немският тръст понижи цените, на които предлага на някои пазари своите компактни електрически коли " АйДи3 " (ID3). В Германия цената на новите модели " АйДи3 " към този момент е под 30 000 евро, показва Ройтерс

ПРИЗИВ КЪМ Европейски Съюз

Автомобилни компании, показани от браншовата организация Европейска асоциация на автомобилостроителите, насочиха апел за поддръжка от страна на институциите на Евросъюза.

" Продължаващата наклонност за понижаване на пазарния дял на електрическите коли, задвижвани напълно от акумулатори, е извънредно обезпокоителен сигнал към представителите на автомобилната промишленост и към политиците ", уточни по-рано на своя уебсайт асоциацията. Тя приканва европейските институции да предложат незабавни ограничения за помощ и то преди настъпването на 2025 година, когато влизат в действие новите екологични условия.

" Спешно би трябвало да бъде открито решение за 2025 година ", показва шефът на " Рено " и АСЕА Лука де Мео.

" Ако Европейската комисия не промени позицията си, автомобилните компании ще би трябвало да заделят милиарди евро, с цел да се приготвят за възможни санкции. А това са запаси, които няма да бъдат употребявани за вложения ", уточни високопоставеният представител на европейската автомобилна промишленост пред публицисти в Брюксел.

Старшият специалист към неправителствената организация " Транспорт и околна среда " Юлия Полисанова не е съгласна с тази позиция. Тя дефинира като " в действителност разочароващи " апелите към Европейска комисия да бъдат смекчени екологичните условия за новите коли и лекотоварните коли.

" Не считам, че това е причина (за спадащите продажби на европейските автомобилни компании - бел. ред)... ", показва Полисанова. Тя отбелязва, че снижаването на екологичните условия няма да помогне на европейските компании да продават повече коли. Според нея осъществяването на екологичните критерии е от решаващо значение за повишение на конкурентоспособността на европейските автомобилни производители. Това ще им помогне по-бързо да преминат напълно към производството на преводни средства, които не замърсяват околната среда, отбелязва екоактивистката.

Отговорът на Европейската комисия пристигна посредством изказване на еврокомисаря по климатичната политика Вопке Хукстра. На въпрос на Ройтерс той отговори, че Европейска комисия не обмисля смяна на задачите на Европейски Съюз за понижаване на излъчванията на въглероден диоксид, отделяни при придвижването на нови коли, които влизат в действие през 2025 година

КИТАЙЦИТЕ ИДВАТ!

Европейският съюз обаче се вслуша в друго недоволство на автомобилните компании от Европейски Съюз и предприе ограничения, с цел да отбрани бизнеса им.

Редица производители от Европа показват, че се сблъскват с нелоялна конкуренция от страна на китайските автомобилни компании. Те заливат европейските пазари с електрически автомобили, които оферират на дъмпингови цени. Китайските производители съумяват да предложат на клиентите си в Евросъюза евтини коли, защото част от индустриалните им разноски се покриват с помощта на обилни дотации, които им отпускат ръководещите в Китай.

Държавната помощ е неразрешена според законодателството на Европейски Съюз, защото може да даде незаслужено преимущество на една сдружение или на група от компании пред други, се показва на формалния уебсайт на Европейския съюз.

Подобен тип държавна помощ съставлява нарушаване на разпоредбите на Евросъюза за отбрана конкуренцията, означават специалисти.

На този декор Европейският съюз наложи спомагателни мита върху вноса на електрически транспортни средства, създадени в Китай.

От края на октомври 2024 година електрическите транспортни средства, създадени от основани в азиатската страна компании, се обмитяват с до 45,3 на 100 върху оповестената им стойност, когато бъдат импортирани на територията на страните от Европейски Съюз.

На 12 юни Европейската комисия предложи налагането на спомагателните цени на фона на следствие, което стартира през септември 2023 година То е обвързвано с големите дотации, които държавното управление в Пекин отпуска на китайските производители на електрически транспортни средства.

Временните търговски защитни ограничения се постановат, защото китайските компании са в по-привилегировано състояние от съперниците си, възползвайки се от противозаконни държавни дотации, уточни през юни Еврокомисията.

АКЦИИТЕ ПОЕВТИНЯВАТ

Проблемите, с които се сблъскват европейските автомобилни производители, се отразяват и на борсовата стойност на акциите, които те са емитирали.

Ценните бумаги на немските автомобилни концерни " Фолксваген ", " Мерцедес " (Mercedes) и Бе Ем Ве (BMW), както и на основаната в Амстердам мултинационална корпорация " Стелантис " - като цяло поевтиняха през тази година, показва Си Ен Би Си.

На този декор основният изпълнителен шеф на " Стелантис " Карлос Таварес се отдръпна от поста при започване на декември, откакто го заемаше близо четири години. Това стана на фона на продължаващ спад на продажбите на автомобилната група, отбелязва Асошиейтед прес.

Сред автомобилните марки, които " Стелантис " има, са " Опел " (Opel), " Пежо ", " Алфа Ромео " (Alfa Romeo), " Ситроен " (Citroen), " Додж " (Dodge), " Джийп " (Jeep), " Мазерати " (Maserati) и други.

Забележително изключение измежду водачите на европейския авто пазар е френската автомобилна група " Рено ", чийто акции се показват по-стабилно от тези на другите четири конгломерата.

Освен главната марка " Рено ", част от автомобилната група са румънската компания " Дачия " (Dacia), както и френската - " Алпин " (Alpine).

ПРОБЛЕМИТЕ НА „ ФОЛКСВАГЕН “

Пример за сериозните провокации, пред които са изправени европейските автомобилни производители, е обстановката, в която се намира автомобилната група " Фолксваген ". Освен Фау Ве (VW), в нея влизат и редица други автомобилни марки, измежду които " Ауди " (Audi), " Шкода " (Škoda Auto), " Сеат " (Seat), " Ламборгини " (Lamborghini), " Бентли " (Bentley), " Дукати " (Ducati) и " Порше " (Porsche).

" Фолксваген " регистрира за октомври спад от единствено 0,1 на 100 на продадените нови коли по отношение на година по-рано. Групата е продала над 287 000 нови коли и пазарният й дял в Европа е повишен до 27,6 на 100. Това е най-високото му ниво през последните 3 години, сочат данни на компанията за разбори на автомобилния пазар " ДЖАТО дайнамикс " (JATO Dynamics), оповестени на уеб страницата й.

Германският тръст обаче разгласи, че облагата му се е намалила с 42 на 100 през третото тримесечие на 2024 година. Това е най-слабият резултат на " Фолксваген " от 3 години, показва ДПА.

Главният финансов шеф на концерна Арно Антлиц заяви при започване на септември, че автомобилната група е изправена пред спад на търсенето на колите, които създава.

" Фолксваген " не може да продаде към 500 000 коли, което се равнява на продукцията на два завода, уточни Антлиц.

" От известно време насам харчим повече пари, с цел да поддържаме марката " Фолксваген ", в сравнение с печелим. Това не може да продължава дълго ", посочи високопоставеният управител.

Компанията разполага " с една, може би две години ", с цел да стабилизира главния бранд на автомобилната група ", означи Антлиц.

На този декор беше обявено, че " Фолксваген " изготвя проект за редуциране на разноските си. Той планува понижаване с 10 % на заплатите на служащите и чиновниците на автомобилната група в Германия и вероятно прекъсване на индустриални мощности в страната.

" Фолксваген " в никакъв случай не е затварял свое дружество в Германия в 87-годишната си история, означават пазарни анализатори.

Стигна се до лимитирани трудови митинги в част от немските фабрики на концерна и до напрегнати договаряния с профсъюзните представители на заетите в тях.

Стачните дейности, които бяха извършени при започване на месеца в четири немски завода на " Фолксваген ", са коствали на компанията по 40 000 евро на минута. Това са съобщили пред Ройтерс източници, близки до автомобилната група.

Знак за сложната обстановка, в която се намира автомобилната група " Фолксваген ", е решението на нейната дъщерна компания " Ауди " да затвори завода си в Брюксел в края на февруари 2025 година.

В предприятието се сглобява единствено един модел коли - електрическите Q8 e-tron, само че в последно време техните продажби понижават, показва ДПА.

КАКВО СЛЕДВА?

" Фолксваген " и други автомобилни корпорации изпитват компликации на фона на прехода към производството на електрически транспортни средства, който е свързан от екологичните условия на Европейския съюз. Те се сблъскват със спад на търсенето на електрически автомобили, както и с на ниска цена импорт на китайски електрически коли, показват пазарни анализатори.

" За страдание, считаме, че (автомобилната - бел. ред.) промишленост евентуално ще навлезе в още една година, белязана от неустойчивост и проблеми ". Това сочи заключението от изследване, извършено от анализатори към най-голямата немска комерсиална банка " Дойче банк " (Deutsche Bank).

" От финансова позиция не чакам значително усъвършенстване на този стадий (на ситуацията на европейските автомобилни компании - бел. ред) ", показва от своя страна Рико Луман, който е старши анализатор по въпросите на превоза и логистика в нидерландската банка Ай Енд Джи (ING).
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР