Националният политехнически музей съхранява над 22 хиляди експоната
Националният политехнически музей е учреден на 13 май 1957 година с предписание №486 на Министерския съвет, като в началото той се управлява от Българската академия на науките (БАН), а след това се управлява от Министерството на просветата и културата. От 1968 година НПТМ е включен в състава на националните музеи, съобщи кореспондент на БГНЕС.
Идеята за основаването на музей на техниката в България датира още от 1885 година, когато в Русе е учредено първото техническо сдружение, в чийто организационен състав е записано като приоритет построяването на механически музей и техническа библиотека, а тяхната цел е да спомагат за развиването на техниката и техническия занаят. Българското инженерно-архитектурно сдружение е последовател на концепцията. Научно-техническите съюзи оказват помощ за първичното съставяне на сбирките, а НПТМ употребява работни пространства и зали в Дома на техниката.
Основна активност на Националния политехнически музей е издирването, съхраняването, научната обработка и популяризирането на културни полезности, свързани с българската и международната история на науката и техниката.
Едва в края на 1992 година НПТМ се снабдява със своя независима постройка, която се намира в непосредствена непосредственост до родната къща на комунистическия водач Георги Димитров. И двете здания се намират на разположената в центъра на София улица „ Опълченска “ 66 сред улица „ Цар Симеон “ и бул. „ Сливница “.
Днес научноизследователската и културно-просветна институция е под административното ръководство на Министерството на културата.
Любопитен факт е, че в НПТМ години наред се обитава седалището на Българския народен комитет на Международния съвет на музеите. НПТМ е и един от 100-те национални туристически обекта. Музеят също по този начин е един от създателите и формален сътрудник на Българския авто клуб „ Ретро “. Основател и първи дълготраен шеф е инж. Александър Вълчев. Филиал на НПТМ е Музеят на текстилната промишленост в Сливен.
НПТМ е дом на над 22 хиляди експоната, които са разпределени по сбирки – времеизмерване, превоз, фото и кинотехника, оптика, звукозапис и звуковъзпроизвеждане, радио и телевизия, изчислителна техника, музикални механизми, геодезически уреди, измервателна техника, битова техника, шевни машини, пишещи машини, физични уреди, съобщителна техника. В НПТМ се пазят експонати, свързани с живота и делото на видни дейци на българската просвета и техника, единични произведения и други
НПТМ е уредник на десетки конференции и симпозиуми, отдадени на историята на разнообразни браншове на науката и техниката. Една от главните действия на НПТМ са просветителните стратегии в областите физика, химия, вода и техника, текстилно отпечатване, какво знаем за сетивата, музика и техника, и други /БГНЕС