НАСА съобщи, че удължава мисията Dawn (Зора), като ще приближи

...
НАСА съобщи, че удължава мисията Dawn (Зора), като ще приближи
Коментари Харесай

Започва най-интересната част от мисията на Dawn (Зора) при Церера

НАСА заяви, че удължава задачата Dawn (Зора), като ще приближи галактическия си уред рисково покрай повърхността на един от най-интересните обекти на Слънчевата система – планетата джудже Церера. До 2006 година тя беше считана просто за метеорит.

За Церера е неповторимо това, че е задоволително солидна, с цел да придобие сферична форма под действието на личната си гравитация, сходно на останалите планети. Наблюдения на планетата джудже сочат, че евентуално има тъничък пласт атмосфера и нараснала температура на повърхността.

Мисията на Dawn е една от многото, които НАСА реализира по едно и също време в разнообразни краища на Слънчевата система. Космическият уред е изстрелян през 2007 година като в началото изследва метеорита 4 Веста и към 2015 година влиза в орбита към Церера.

Сондата е в орбита към 4 Веста от 15 юли 2011 година След като завършва едногодишна задача, тя се насочва към Церера и я доближава през  2015 година По този метод Dawn става първият галактически уред, който учи планета джудже отблизо разстояние.

Планетата джудже се намира в астероидния пояс сред Марс и Юпитер.

Сега от НАСА удължиха задачата на Dawn, като следва най-интересната част от нея. Космическият уред ще се приближи директно до повърхността на Церера. В НАСА възнамеряват апаратът да доближи на 120 благи от повърхността на джуджето. По време на тази задача сондата ще направи доста фотоси на скалистия свят на Церера, за да изследва неговата геология.

Едновременно с това апаратурата ще продължи да изпраща хиляди данни интересуващи екипа на задачата.

„ Екипът на Dawn сега прецизира последните детайлности за тази изключителна част от задачата. За да не провокира някакъв тип земно замърсяване на Церера, апаратът няма да кацне там, нито ще се разбие в нейната повърхнина. Той ще предава данни непрекъснато, когато се откри в орбита към Церера и ще остане там даже когато към този момент няма да може да се свързва със Земята.

Според екипа на задачата, апаратът ще може да работи и предава данни до втората половина на 2018 година, оповестяват от НАСА.

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР