Нарочно я правим затворена, за да може гладниците да се

...
Нарочно я правим затворена, за да може гладниците да се
Коментари Харесай

Домашна затворена пица

Нарочно я вършим затворена, с цел да може гладниците да се опитат единствено по аромата да познаят каква е плънката

Необходими Продукти

● брашно - 500 г
● захар - ½ чаена лъжичка
● квас - 1 кубче прясна (42 г)
● олио - 50 мл
● вода - 250 мл (хладка)
● сол

За плънката


● кайма - 150 г
● кашкавал - 250 г (настърган)
● наденица - 50 г или суджук (нарязан)
● лук - 1 глава (нарязана)
● доматен сок - 200 мл
● сол
● черен пипер
● риган
● яйца - 1 бр. (за намазване)

Начин на подготвяне

В бездънен съд слагаме 100 мл хладка вода, прибавяме малко брашно и ½ супена лъжица захар, натрошаваме маята и оставяме да шупне.

В различен огромен съд слагаме останалата част от водата, също топла, прибавяме брашното и олиото и хубаво разбъркваме.

Щом маята втаса, прибавяме и нея в сместа с брашното и разбъркваме хубово, а по-късно започваме да месим (с мудни и деликатни движения). Тестото би трябвало да бъде меко, само че не прекомерно меко, с цел да може да се оформи пицата. Ако ви се коства изсъхнало, си прибавяме още малко хладка вода.

Оставяме тестото да втаса хубаво (да получи най-малко 2. 5-3 пъти по-голям обем) и в това време подготвяме плънката.

Плънка: Взимаме и запържваме каймата с малко сол, черен пипер и по-късно прибавяме и нарязания лук. Доматения сос го подправяме с малко черен пипер и риган.

Готовото към този момент втасало тесто разделяме на 4 елементи и оформаме топки. Разтегляме или разточваме топките като за пица в кръгла форма с дебелина към 3 мм.

Цялото тесто намазваме с доматения сос на тъничък пласт, с цел да не стане лепкаво тестото при печенето, като не намазваме краищата на тестените кръгове.

Върху половината от тестените кръгове слагаме плънката от каймата, нарязаната наденица и кашкавала.

Прегъваме ненамазаното тесто върху половината с плънката и натискаме краищата, с цел да се запечатат. Оставаме пиците да почиват (втасат) още най-малко 30 минути.

Междувременно загряваме фурната на 200 градуса, разрушаваме яйцето с малко олио (за блясък) и намазвами калцонетата директно преди печене.

Печем към 25 минути (докато добият хубав червеникав цвят). Малко преди да ги извадим ги поръсваме с кашкавал от горната страна и го оставяме да се позапече малко.

Източник: recepti.gotvach.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР