Наричат Странджа Ноевия ковчег на Европа. Причината е, че при

...
Наричат Странджа Ноевия ковчег на Европа. Причината е, че при
Коментари Харесай

Рядко срещано дърво у нас, което расте само в Странджа

Наричат Странджа Ноевия ковчег на Европа. Причината е, че при последния ледников интервал обледеняването стига до нея и само тя остава без ледена шапка, което спомага в тази планина да се запазят скъпи реликтни типове растителност.
И до през днешния ден тя е известна със своята зеленика, която се среща единствено тук на Стария континент. В нея може да се види и едно извънредно рядко за страната ни дърво, включено в Червената книга на България – кумарката, известна още по света като ягодово дърво (Arbutus unedo). Наричат го по този начин, тъй като плодовете му наподобяват алена ягода, въпреки да нямат нищо общо с нейния усет.

В реалност у нас в естествено разпространяване има единствено три дървета от този тип. Две от тях порастват в Странджа – едното е южно от с. Кости, а другото е в местността Мучиево при с. Сливарово. Третото се извисява в местността Сух кладенец край родопското село Мандрица.
По данни на Дико Патронов, странджанските екземпляри са открити от инж. Венелин Радков преди 15 години – тогава шеф на Горско стопанство Кости. В последните години много разсадници за екзотични плодове продават млади фиданки от ягодовото дърво и доста стопани са го засадили в градините си. За благополучие, това вечнозелено растение с триумф вирее при нашия климат.

Иначе е необятно публикувано в Ирландия, Южна Швейцария, Тирол, в испанската Сиерра-Морене, Мала Азия, Крим и Средиземноморието.
Забележителното при него е, че плодовете и цветовете се появяват по едно и също време в края на есента. Плодчетата узряват чак на идната година, само че сполучливо презимуват по нашите ширини.
Отглеждането му е елементарно и скромно.
В същото време и плодовете, и листата, и даже кората на ягодовото дърво имат лечебни свойства. Плодчетата му съдържат към 20% захари, а всички останали негови елементи са богати на етилов галат и танин.

Те демонстрират мощни антибактериални свойства, най-много против микобактериите.

Листата и корените имат стягащо и диуретично деяние. Те се употребяват в лечението на заболявания на отделителната система като цистит и уретрит, както и за лекуване на диария и дизентерия. Отварите повлияват благотворно на кашлица и възпалено гърло.

Така че с изключение на в кулинарията – плодовете може да се конснумират непосредствено, само че и да се преработват на сладка и конфитюри, кумарката намира приложение и в медицината. В Испания и Гърция от нея варят и ракия, за която тези, които са я опитвали, настояват, че е божествена.

Автор: Дина Харизанова

Инфо: Десант

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР