Над 18% от младите българи от 15 до 30 години

...
Над 18% от младите българи от 15 до 30 години
Коментари Харесай

Над 18% от българите до 30 години нито работят, нито учат

Над 18% от младите българи от 15 до 30 години нито работят, нито се образоват, което основава огромно предизвикателство пред стопанската система. Това съобщи ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов при откриването на кръгла маса на тематика „ Работа за младите, младите на работа “. Витанов разяснява, че страната ни е изправена от каскада от рецесии.

България през последните години е изправена пред каскада от рецесии - финансова, икономическа, здравна, само че имаме и още един - безусловно една демографска злополука, която се характеризира с понижаване на раждаемостта и високи стойности на емиграция, което основава главен безусловно пред работната мощ, тъй като без качествена работна мощ имаме срив в стопанската система. Буквално цели браншове са застрашени.

Над 140 хиляди младежи не са заети и не вземат участие в никакви форми на образование, съобщи заместник-министърът на труда и обществената политика Емил Мингов на кръгла маса в София на тематика „ Работа за младите, младите на работа “. По думите му това е голям запас, въпросът е да можем да го раздвижим. Мингов означи, че идва летният сезон и в ресторантьорството и хотелиерството няма фрагменти.

Ние сме изправени пред нееднородна маса младежи, които не работят и не учат, уточни той и добави, че една част са в уязвимо състояние, в това число от ромската общественост, и друга част, които, все пак, не желаят да работят.

По отношение на първата група, заместник-министърът сподели, че сега се създава модел на центрове в самите ромски общности, където роми да приказват с младежите и да схванат какво може да ги задейства и да разбият модела, при който работят нерегламентирано и взимат обществени помощи.

Мингов разяснява, че при втората група безработни младежи има голям проблем да се разбере за какво не желаят да работят и да учат. Той означи, че съгласно социологическо изследване България е на трето място след Гърция и Италия по брой младежи, които са издържани от родителите си до 35-годишна възраст. Те имат средствата, които им разрешават да съществуват, без да работят, означи Мингов. Сега има акция „ Яко е да се работи “ за да им покажем, че има и различен метод, по който можеш да съществуваш, заяви той. 

Имаме феномен - намаляваща безработица и голямо търсене на работна ръка, разяснява заместник-министърът. В момента хората се редят на опашка за добър плочкаджия, уточни зам.-министърът.

" Един плочкаджия взима повече от министър-председател. Защо не желаят да работят тази работа? Това би трябвало да го разберем “, разяснява Емил Мингов. Може би не е влиятелно да си плочкаджия, позволи той, само че добави, че това може да зависи и от метода, по който е показана дадена специалност.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР