На среща в Министерството на енергетиката пред широк кръг от

...
На среща в Министерството на енергетиката пред широк кръг от
Коментари Харесай

Световната банка показа как ще либерализира нашия пазар на тока

На среща в Министерството на енергетиката пред необятен кръг от заинтригувани страни Световната банка показа изследването си върху електроенергийния бранш в страната и рекомендациите за неговото реформиране по отношение на въвеждането на цялостна либерализация на пазара. Промените би трябвало да обезпечат непоклатимост, сигурна среда, конкурентен пазар за производителите и опция за избор на потребителите, сподели пред участниците в срещата заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков. Един от главните проблеми пред енергийния бранш са насъбраните в предишното финансови дефицити, сочи анализът на Световната банка. С подхванатите през 2015 и 2016 година ограничения за стабилизиране на системата тези дефицити понижават доста и сега браншът се развива стабилно. Друг извод от направените разбори гласи, че българският електроенергиен пазар е изложен на ценови опасности при съмнения в доставките. Затова е значимо да има финансови механизми, които да ръководят тези опасности.

Екипът на Световната банка предлага въвеждането на така наречен „ контракти за разлика “ като един от сполучливите модели за това. При този вид контракти се дефинира една референтна цена и измененията на пазарните цени по отношение на нея се компенсират от едната или другата договарящи се страни. Една от дискутираните благоприятни условия е фонд „ Сигурност на електроенергийната система “ да бъде страна по тези контракти. Според екипа на Световната банка тази процедура е дала доста положителни резултати в други страни и това е високоефективен метод за сполучливо реализиране на прехода от модела „ единствен покупател “ към дерегулиран пазар. Сериозно място в полемиката бе отделено на отбраната на така наречен уязвими консуматори.

Още през предходната година работна група с присъединяване на специалисти от Групово дело „ Енергетика “ към Европейската комисия и на Министерството на труда и обществената политика формулира критериите за тези консуматори – това за всички, които сега получават помощи за отопление, възрастните хора над 70 година, които живеят сами и единственият им приход е от пенсия под линията на беднотия, хора с увреждания, които имат потребност от непозната помощ и фамилии на деца с такива увреждания. За всички тях се предлага в първичния временен интервал да работи обществена цена за електрическата енергия в размер на 70% от либерализираната цена.

За фамилии, които се отопляват с електричество, тази цена ще важи до 150 квтч месечно ползване, а за останалите – до 100 квтч. Анализът на Световната банка показва, че използването на такава обществена цена ще обезврежда в огромна степен резултата от дерегулирането на цените. Работата по детайлите на модела за цялостна либерализация на електроенергийния пазар ще продължи в тясно съдействие със Световната банка. Според мнението на множеството участници в полемиката, структурирането на фонда и неговият запас, ограниченията за отбрана на уязвимите консуматори, изясняването на това по какъв начин и какви контракти за разлика ще бъдат въведени са въпроси от основно значение за сполучливо имплементиране на модела за цялостна либерализация на електроенергийния пазар.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР