На кратка церемония служебният премиер Гълъб Донев и регионалният министър

...
На кратка церемония служебният премиер Гълъб Донев и регионалният министър
Коментари Харесай

Донев и Шишков срязаха лентата на полуготов участък от магистрала „Европа“

На къса гала служебният министър председател Гълъб Донев и районният министър Иван Шишков оповестиха стартирането в придвижване на дребен сектор от автомагистрала „ Европа “. Става въпрос за 6.5-километрова права в сектора сред Граничен контролно-пропусквателен пункт „ Калотина “ и Драгоман, чиято обща дължина е 14.5 километра.

Припомняме, че още през март Шишков даде обещание въпросното парче да бъде намерено за придвижване преди Великден. На въпрос за какво тъкмо през днешния ден се прави това, Шишков отговори:

тъй като преди празниците българските жители ще почнат да пътуват повече. “

Премиерът Гълъб Донев разяснява, че правата е значима, защото свързва България с Европа, а придвижването, въпреки и по-част от нея, ще подсигурява напредването на българските жители към прилежащите страни. Донев подсети, че положението на лота сред граничния пункт „ Калотина “ и Драгоман не е било изключително положително. Тесният път е предизвиквал голям брой произшествия, произшествия, усложнен трафик.

Оттук минава и тежкотоварен трафик, а от предходната година е натоварен. Важна е и за сигурността на придвижването “, акцентира министър председателят.

От своя страна районният министър съобщи, че министерството и строителят са работили непрестанно в продължение на няколко месеца, с цел да се стигне до днешния ден.

Без нужната документи, в днешния ден нямаше да е подготвен (бел.р. – участъкът) “, съобщи министърът.

Допълни, че където има опция строителите да приключват обекти и да се приготвя документите, „ ние го вършим “, като по думите му това е била тактиката на служебния кабинет – „ без доста да приказваме, да го вършим “.

Преди дни Шишков дава обещание до месец май целият лот с дължина от 14.5 километра сред Граничен контролно-пропусквателен пункт „ Калотина “ и Драгоман да е подготвен, т.е. да бъдат пуснати за придвижване и останалите 8 километра.

Т.нар. лот 1 на аутобана се строи от 2020 година, а по контракт дейностите трябваше да приключат при започване на 2022 година Сроковете обаче непрестанно бяха удължавани. Стойността на инвестицията е към 165 млн. лева, като средствата са обезпечени по линия на механизма „ Свързана Европа “.

Изпълнител е строително обединяване, отпред с „ Щрабаг “. Компанията бе глобена от някогашния районен министър Гроздан Караджов за неприятна организация на краткотрайното придвижване в сектора.

В края на предходната година се разбра за изчезнали 150 метра от трасето до границата, които не са били заложени при проектирането. Така министър Шишков бе заставен да търси метод по какъв начин да свърже автомагистралата със сръбската граница. Тогава министърът мислеше да пусне трасето на биндер, само че след това се отхвърли от тази концепция.

Припомняме, че аутобанът до Сърбия е с дължина към 48 километра. Освен въпросният първи лот, има още два. Вторият е с дължина 17 километра и се простира сред Драгоман и Сливница, като той бе пуснат в употреба преди 2 години. Строителството му струваше към 117.3 млн. лева и бе приключен от ГБС.

Предстои индексация на договорите на двата лота, като споразуменията сред Министерство на регионалното развитие и изпълнителите към този момент са подписани. По груби сметки, в случай че обектите бъдат индексирани с 15%, то страната ще би трябвало да обезпечи още 35.8 млн. лева
Първа копка на третия лот до 20 дни
Шишков изрази вяра, че до 20 дни може да стартира строителството и на последния лот от аутобана – този сред между Сливница и Северната скоростна дъга на София. Дължината му е 16.5 километра. По думите на министъра към този момент има утвърден Подробен устройствен план,  а процедурата по отчуждаване също е към края си.

Изпълнител е консорциум, отпред с ГБС. Цената на контракта е 222.4 млн. лева без Данък добавена стойност, а планът се финансира от остарялата европрограма „ Транспорт и транспортна инфраструктура “ 2014-2020 година За да не бъде изгубено финансирането, до края на годината обектът би трябвало да е подготвен най-малко на 50%.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР