На европейско равнище се разработва Регламент за пазарите на криптоактиви.

...
На европейско равнище се разработва Регламент за пазарите на криптоактиви.
Коментари Харесай

БНБ: Подготвя се европейска регулация на криптоактивите

На европейско ниво се създава Регламент за пазарите на криптоактиви. Той е част от пакета за цифрови финанси на Европейската комисия през септември 2020 година, разгласи подуправителят на Българска народна банка и началник на ръководство "Банково " Нина Стоянова.

"Регламентът дава формулировка на понятието “криптоактив” и дефинира главните типове криптоактиви, разграничени в три съществени категории: — Токени, обезпечени с активи9. Публичното предложение на такива токени може да се прави единствено от лицензирани в Европейски Съюз кредитни институции или от лица, които имат планувания в регламента лиценз, като постоянно ще е належащо публикуването на бяла книга (white paper) - специфичен информативен документ, за който има избрани условия за наличие. Предвидено е обвързване за поддържане на запас от активи, с който са обезпечени токените, включително има планувани правила за неговия състав, поддържане, ръководство и вложение ", разяснява Стоянова.

Токени за електронни пари ще могат да се издават единствено от лицензирани кредитни институции или сдружения за електронни пари, още веднъж след издание на “бяла книга” и при съблюдаване на някои характерни за активността условия.

За тяхното общественото предложение на елементарните криптоактиви, пък ще е задоволително само емитентът да е открит в Европейския съюз и да е разгласил информация в бяла книга.

Регламентът дефинира една нова група финансови институции, разнообразни от издателите на токени, наречени снабдители на услуги по криптоактиви. Тази нова група финансови институции ще предстои на лицензионен режим, прецизира подуправителят на Българска народна банка.

От обявата й в бюлетина на банковата асоциация излиза наяве, че единствено след лицензиране тези институции ще могат да оферират цялостния набор от услуги на крипто пазара. Например бранене и администриране на криптоактиви от името на трети лица, Опериране на платформа за търговия с криптоактиви, обмяна на криптоактиви за фиатна валута, която е законно платежно средство, както обмяна на криптоактиви за други криптоактиви. Сред дейностите, които ще подлежат на лиценз са също осъществяване на поръчки за криптоактиви от името на трети лица и продажба на криптоактиви, както и даване на препоръки по отношение на криптоактиви.

"Ако доставчикът на услуги по криптоактиви има нужда от осъществяването на платежни интервенции, той следва или самичък да има лиценз за даването на платежни услуги, или да употребява подизпълнител, който е лицензиран за тази активност. Регламентът планува по-сериозни надзорни условия, в това число пряк контрол от Европейския банков орган за издателите на т. нар “значими токени” - токени, чиято обща стойност надвишава избран предел. Предвидени са и правила по отношение на предотвратяването на пазарни злоупотреби, включващи криптоактиви, като да вземем за пример: обвързване за откриване на вътрешна информация и условия за отсрочване на разкриването; възбрана за търговия с вътрешна информация; възбрана за нелегално откриване на вътрешна информация и възбрана за манипулиране на пазара ", споделя още Нина Стоянова.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР