На АЕЖ - България са предсотавени едва 10 записа след

...
На АЕЖ - България са предсотавени едва 10 записа след
Коментари Харесай

Записите с евентуално полицейско насилие от протеста срещу ръково...

На АЕЖ - България са предсотавени едвам 10 записа след условието им по реда на Закона за достъп до социална информация поради разпоредбите, по които се съхраняват и обработват данните от охранителните камери.

" През ноември предходната година поискахме по закона за достъп до социална информация достъп до записите от митинга. След първичен отвод и ново заявление, след закъснение от повече от месец получихме опция да прегледаме записите, само че се оказа, че огромна част от тях към този момент са унищожени – върху тях е презаписана нова информация. 

 

Бяха ни предоставени едвам 10 записа, които са били архивирани по искане на други служби. За останалите записи ни бе посочено, че са изтрити от системата, защото са минали повече от 14 дни от събитието. На въпросните 10 записа не се виждаше нещо, което да бъде от значителен интерес за следствието на полицейското принуждение ", пиат от АЕЖ и упорстват Столична община да промени разпоредбите за предпазване на информация от охранителни камери.

 

От думите на АЕЖ излиза наяве още, че за полицейското принуждение на митинга против БФС на 16 ноември 2024 година са подхванати дисциплинарни дейности против 13 полицейски чиновници, като четирима от тях са уволнени. В същото време 16 709 служители на реда са минали образование за гарантирането на сигурността на публицистите по време на всеобщи мероприятия. 

 

Изявлението е оповестено през вчерашния ден - 15 март, преди изключителния конгрес на Българския футболен съюз. Той се организира за да бъде определен нов президент на БФС, след оставката на Боби Михайлов. Самата оставка пък пристигна след митинг на 16 ноември 2023 година. Тогава футболни почитатели желаеха оставка от управлението на БФС, което дълго я отлагаше, само че в последна сметка се пречупи.

Една от аргументите за пречупването се счита, че беше и, което избухна на митинга, немалка част от него към протестиращите. На митинга имаше и случаи на, на оказване на напън, тъй че сътрудниците ни да не могат да правят работата си.

 

Ето и цялото на АЕЖ - България:

 

" Министерството на вътрешните работи на Българския футболен съюз. Асоциацията на европейските публицисти – България приканва да не се позволява повтаряне на събитията от 16 ноември м.г., когато по време на митинг на футболните почитатели жители и публицисти бяха обект на полицейско принуждение и недопустимо отношение от страна на полицията.

 

На 7 март 2024 година страната е дала отговор на Сигнала за полицейското принуждение против публицисти в България, оповестен на Платформата за сигурността на публицистите към Съвета на Европа. В отговора се показва, че са подхванати дисциплинарни дейности против 13 полицейски чиновници, като четирима от тях са уволнени. В същото време 16 709 служители на реда са минали образование за гарантирането на сигурността на публицистите по време на всеобщи мероприятия. 

 

АЕЖ приканва представителите на медиите да се обозначат ясно като такива, а чиновниците на Министерство на вътрешните работи прецизно да се придържат към разпоредбите и да не крият своите идентификационни номера, както се случи на 16 ноември 2023 година

Обръщаме се и към Столична община с апел за смяна на разпоредбите, по които се съхраняват и обработват данните от охранителните камери. През ноември предходната година поискахме по закона за достъп до социална информация достъп до записите от митинга. След първичен отвод и ново заявление, след закъснение от повече от месец получихме опция да прегледаме записите, само че се оказа, че огромна част от тях към този момент са унищожени – върху тях е презаписана нова информация. 

 

Бяха ни предоставени едвам 10 записа, които са били архивирани по искане на други служби. За останалите записи ни бе посочено, че са изтрити от системата, защото са минали повече от 14 дни от събитието. На въпросните 10 записа не се виждаше нещо, което да бъде от значителен интерес за следствието на полицейското принуждение.

Поискахме от Столична община да ни даде информация по отношение на процедурите, по които се е случило унищожаването на видеата. Оказа се, че разпоредбите за култивиране на персонални данни в системата за видеонаблюдение на Столична община са одобрени със заповед СОА18 – РД09 – 671 от 06.07.2018 година Съгласно член 6 от тези правила постъпилата информация автоматизирано се индексира и съхранява във файл от съответното денонощие. Информацията се дава след постъпило искане от началник на способен орган. Заличаването на видео или снимкова информация се прави по реда на раздел IV от тези правила. Задължително се извежда лист на изтритите файлове, който се утвърждава от шефа на дирекция Сигурност. За изтеклия месец се изготвя и протокол на изтритите файлове, който също се утвърждава от шефа на дирекция Сигурност и се завежда в специфичен указател. 

 

След ново наше питане по ЗДОИ ни беше обяснено, че въпросните правила, свързани с правене на протокол и лист на изтритите файлове се ползват единствено за записи, които са били архивирани. При останалите изтриването е автоматизиран развой и зависи от потенциала на сървърите, само че записите от другите камери се изтриват след изминаването на сред 13 и 60 дни. 

Това води до неуместна обстановка, в която даже на жители или публицисти да им бъде възложен достъп до записите от камерите по Закона за достъп до социална информация, тези записи физически към този момент да са унищожени. Това е по този начин, защото срокът за отговор по ЗДОИ е до 14 дни от постъпването на настояването. За да се избегнат сходни парадокси в бъдеще, настояваме за смяна в разпоредбите на Столична община и сега, в който постъпи искане за достъп до записи от камерите, въпросните записи да се архивират неотложно ".

 

ФрогНюз
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР