На 5 май от България ще може да се наблюдава

...
На 5 май от България ще може да се наблюдава
Коментари Харесай

Ето кога може да наблюдаваме пълно лунно затъмнение

На 5 май от България ще може да се следи второто за годината затъмнение и първото лунно от полусянката на Земята.
То ще може да се следи от България от момента на залеза на Слънцето, който ще бъде непосредствен до изгрева на Луната в 20.29 ч. на 5 май за София. Това сподели Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българска академия на науките.
Явлението ще стартира много по-рано – още в 18.14 ч. българско време на 5 май, когато Луната ще стартира да навлиза постепенно в земната полусянка. 
Максималната фаза на затъмнението ще настъпи в 20.23 ч. – броени минути преди лунния изгрев за София, което значи, че Луната ще изгрее със затъмнен горен ляв завършек на своя диск. Явлението ще бъде очевидно недълго по-късно, защото лунните затъмнения от полусянката са добре забележими за относително къс период време към техния най-много – докъм 45 минути, съгласно магнитуда на затъмнението, сподели физикът. „ Тъй като на 5 май затъмнената Луна ще бъде напълно ниско на изток-югоизток при започване на така наречен цивилен сумрак, нужно е да потърсим наблюдателно място с открит небосвод в тази посока. Желаещите да видят явлението могат да си оказват помощ с бинокъл, през който биха забелязали по-лесно затъмнената област върху лунния диск ”, поучава физикът.
Той уточни, че наблюдаващите от Източна България ще имат преимущество – за Варна Луната ще изгрее в 20.13 ч. и затова оттова явлението ще се следи по-дълго време, в това число и сега на оптималната фаза в 20.23 ч. Луната ще напусне полусянката на Земята в 22.32 ч.
„ Добре ще бъде да напомним, че при лунните затъмнения от полусянката на Земята не се следят частични етапи и цялостна фаза ”, сподели астрономът. Той посочи, че към момента на максимума част от лунния диск е с намалена бляскавост – наподобява като че ли е „ посивяла “. Освен това в някои случаи, също към момента на максимума, можем да видим леки оцветявания на лунния диск в разнообразни нюанси, сподели той.
За разлика от слънчевите затъмнения, лунните са забележими от доста по-обширна част от земното кълбо. Затъмнението на 5 май ще се следи от Азия без най-северните ѝ региони, Австралия, от Европа без най-западните ѝ елементи и без Скандинавския полуостров, от Африка и Антарктика. Магнитудът на затъмнението ще бъде 0.965, което значи, че по време на оптималната фаза Луната ще е навлязла в земната полусянка с съвсем целия си диаметър.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР